Aero Vodochody má v Polsku zájem o nový tendr na cvičné letouny

29.10.2011

Varšava 27. října (zpravodajka ČTK) - České Aero Vodochody se přihlásí do nového tendru na cvičné letouny pro polskou armádu, který vyhlásí ministerstvo obrany. ČTK to dnes řekl prezident firmy Ladislav Šimek. Polsko oznámilo, že ruší původní výběrové řízení na cvičná bojová letadla v hodnotě přes miliardu zlotých (5,7 miliardy korun) a bude hledat dodavatele strojů vyloženě pro výcvik.

Budova Aera Vodochody - ilustrační foto

To, že Polsko upustilo od záměru koupit letadla, jež se hodí pro výcvik i nasazení v boji, bude podle náměstka ministra obrany Marcina Idzika znamenat úspory. Resort by měl nový tendr vyhlásit rychle, protože Polsko má výcvik pilotů stíhaček F-16 zajištěný ve Spojených státech do roku 2014, pak ho bude muset zajistit samo, řekl agentuře PAP letecký expert Michal Fiszer.

Výběrové řízení na nákup 16 cvičných bojových letounů pro polské piloty začalo loni v září. Ministerstvo obrany plánovalo, že dodavatele vybere do konce letošního roku a letadla budou dodávána v letech 2013 až 2015.

Aero Vodochody polské armádě v prvním tendru nabízelo podzvukové bitevníky L-159. Nicméně polská strana změnila svoje původní požadavky a chtěla nadzvukové digitálně řízené bojové stroje, a tak Aero koncem června ze soutěže odstoupilo. Ze stejného důvodu ji o něco dříve vzdala britská BAE Systems.

Polskému ministerstvu obrany svá letadla nabídlo celkem pět firem. Tendr na nákup cvičných bojových letounů prakticky od začátku vyvolával kontroverze, připomněla dnes televize TVN24. Objevovaly se spekulace, že mohl být "ušitý na míru" firmě Korea Aerospace Industries a jejímu letounu KAI T-50, který byl vyvinut ve spolupráci s výrobcem stíhaček F-16, koncernem Lockheed Martin.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka