Zaměstnanci Air France chtějí stávkovat, později i železničáři

29.10.2011

Paříž 27. října (ČTK) - Zaměstnanci palubního personálu francouzské letecké společnosti Air France chtějí stávkovat za zlepšení pracovních podmínek. Stávka by měla v sobotu ovlivnit zhruba každý pátý let. Vedení firmy uvedlo, že před očekávaným růstem poptávky po letecké dopravě před nadcházejícím prodlouženým víkendem zaměstnanci k takovému kroku nemají důvod. Později chtějí stávkovat i železničáři.

"Počítáme se zpožděním a rušením některých letů v průběhu dne," oznámily aerolinky. Zhruba 80 procent všech plánovaných letů by se ale stávka nijak dotknout neměla.

Francouzi slaví v úterý 1. listopadu Dušičky, což je tam státní svátek. Řada lidí si proto bere volno i v pondělí, aby si prodloužili víkend. Ve stejnou dobu jsou i školní prázdniny.

Stávku na 8. listopadu ale chtějí svolat rovněž odboráři ze státních železnic SNCF. Mají přitom podporu i zdaleka největšího odborového svazu CGT. Jejich protest má být součástí naplánovaného přerušování práce, s nímž se počítá ve více zemích Evropy. Odboráři se tak chtějí bránit další liberalizaci železniční dopravy.

Odborový svaz CGT podle agentury Reuters uvedl, že legislativní návrh, kterým se má v polovině listopadu zabývat Evropský parlament, ve Francii zhorší postavení veřejných železnic i pracovní podmínky. A to prý v době, kdy chce francouzská vláda prosadit reorganizaci SNCF, která prý povede k tomu, že se železnice ještě víc otevřou konkurenci.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka