Polsko zrušilo tendr na cvičné bojové letouny

28.10.2011

Varšava 27. října (zpravodajka ČTK) - Polské ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup cvičných bojových letounů. Informace televize TVN24 dnes potvrdil mluvčí ministerstva. Tendru v hodnotě více než miliardy zlotých (5,7 miliardy korun) se v minulosti účastnilo také české Aero Vodochody, letos v létě z něj ale odstoupilo.

Letoun F-16 polského letectva

Ministerstvo obrany podle TVN24 v nejbližší době vypíše nový tendr, ve kterém nebude klást tak velký důraz na možné využití letounů v boji, ale bude mít zájem o vysloveně cvičné stroje.

Tendr na nákup 16 cvičných bojových letounů pro polské piloty stíhaček F-16 začal loni v září. Ministerstvo obrany plánovalo, že dodavatele vybere do konce letošního roku a letadla budou dodávána v letech 2013 až 2015.

Cvičná bojová letadla chtělo Polákům původně dodat pět firem: české Aero Vodochody, britská BAE Systems, Korea Aerospace Industries, italská Alenia Aermacchi a finská Patria. V závěrečné fázi v něm ale zůstali jen Korejci a Italové.

Aero Vodochody polské armádě nabízelo podzvukové bitevníky L-159. Nicméně polská strana změnila svoje původní požadavky a chtěla nadzvukové digitálně řízené bojové stroje, a tak Aero koncem června ze soutěže odstoupilo. O něco dříve před ním to udělala společnost BAE Systems.

Tendr na nákup cvičných bojových letounů prakticky od začátku vyvolával kontroverze, připomněla TVN24. Objevovaly se spekulace, že mohl být "ušitý na míru" korejské firmě a jejímu letounu KAI T-50, který byl vyvinut ve spolupráci s výrobcem stíhaček F-16, koncernem Lockheed Martin.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka