Před 35 lety bylo do Mnichova uneseno letadlo ČSA

28.10.2011

Praha 27. září (ČTK) - Jeden z řady únosů, kterým v 70. letech čelily letouny Československých aerolinií, začal 28. října 1976 těsně před desátou hodinou večer. K turbovrtulovému Iljušinu Il-18, který se už chystal k odletu do Bratislavy a Košic, přiběhl ozbrojený muž a vynutil si vstup na palubu. Posádce, kterou ohrožoval pistolí a hrozil i použitím samopalu a výbušniny, přikázal letět do Mnichova. A kapitán, zodpovědný za životy posádky a více než 100 cestujících, raději poslechl.

Iljušin Il-18 - ilustrační foto

Zhruba po hodině letu přistál československý stroj na mnichovském letišti a únosce, tehdy šestadvacetiletý Rudolf Bečvář, se bez odporu vzdal německým policistům. Bečvář měl za sebou pobyt ve vězení, poprvé byl odsouzen v 17 letech za krádeže, na vojně skončil ve vězení za dezerci a další trest si vysloužil za pokus o útěk. Ani v západním Německu se ale nedočkal svobody, podobně jako další únosce čs. letadel ho soud poslal do vězení, kde podle médií spáchal sebevraždu.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka