Povodeň ohrožuje thajskou metropoli Bangkok, uzavřeno letiště

26.10.2011

Bangkok 25. října (ČTK) - Záplavy, které v posledních týdnech trápí Thajsko, začaly po protržení povodňové bariéry severně od Bangkoku pronikat na letiště Don Muang, které v současnosti slouží vnitrostátním spojům. To bylo dnes podle agentury DPA uzavřeno, protože hrozilo, že velká voda zaplaví přistávací dráhy. Podle místních médií už je voda v odbavovacích halách druhého největšího letiště thajské metropole.

Letiště Don Muang 

Lety nejdříve zastavily dvě společnosti zajišťující v Thajsku vnitrostátní letecké spoje. Nízkonákladový přepravce Nok Air přerušil lety z Don Muangu až do 1. listopadu, "protože voda už pronikla na severní stranu letiště".
   
Druhá velká společnost létající z Don Muangu, Orient Thai Airlines, své vnitrostátní služby dočasně přesunula na hlavní letiště thajské metropole Suvarnabhumi, které dnes funguje normálně.
   
Letiště Don Muang se stalo symbolem závažnosti povodňové situace v Thajsku, jehož třetina byla zaplavena. V Don Muangu je umístěno vládní krizové centrum pro pomoc během povodní. Jeden z terminálů nyní slouží jako přechodný domov pro tisícovky evakuovaných.
   
Letiště leží asi 20 kilometrů severně od centra Bangkoku. Původní hlavní letiště Bangkoku bylo v roce 2006 nejdříve uzavřeno současně s otevřením vzdušného přístavu Suvarnabhumi. Později bylo ale znovu otevřeno pro vnitrostátní lety.
   
Kvůli protržení hráze se dnes voda volně valila na velké sídliště Muang Ake. Krizové centrum obyvatele vyzvalo, aby se okamžitě uchýlili do bezpečí. Voda by mohla dosáhnout až do výše půldruhého metru, řekl ministr spravedlnosti Prača Promnok, jenž je zároveň ředitelem krizového centra. Podle jeho mluvčího by se evakuace mohla týkat 30.000 lidí.
   
Kvůli záplavám dnes vláda vyhlásila na období 27. až 31. října speciální "povodňové prázdniny" v 21 provinciích včetně Bangkoku. Zatím nebylo rozhodnuto, zda na toto období budou uzavřeny také banky a finanční trhy, napsala agentura Reuters.
   
Úřady dnes znovu vyzvaly obyvatele Bangkoku, aby se připravili na možný postup povodní, které hlavní město ohrožují už druhý týden. Severní čtvrti Bangkoku jsou částečně zaplavené a armáda staví hráze, aby ochránila před vodou další části města.
   
Postižena je i čtvrť Don Muang, do níž voda teče už několik dní. Vody je po pás i v jejích obytných čtvrtích a blokuje příjezdové cesty k letišti. Don Muang je navíc jednou ze sedmi čtvrtí metropole, kde vláda vyhlásila stav nebezpečí.
   
V pondělí večer guvernér Bangkoku vydal povodňové varování pro čtvrť Bang Pchlad, která leží západně od řeky Čao Pchraja a je poblíž komerčního srdce hlavního města. "Chtěl bych požádat obyvatele čtvrti Bang Pchlad, aby přesunuli cennosti a další majetek na vyšší místa kvůli vlastní bezpečnosti," řekl guvernér Sukhhumpchand Paribatra. Ve čtvrti Bang Pchlad jsou také obchody, školy a nemocnice.
   
Nejhorší záplavy, jaké Thajsko postihly za více než pět desetiletí, si už vyžádaly nejméně 366 obětí a postihly na 2,5 milionu lidí. Severně od hlavního města byly zaplaveny celé provincie a s nimi řada průmyslových podniků. Dočasně bez práce se ocitlo nejméně 640.000 lidí. Provoz v Thajsku musely přerušit například i velké japonské firmy Toyota Motor, Sony a Nikon.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka