ÚOHS dnes se závazky povolil vznik Českého aeroholdingu

26.10.2011

Brno 25. října (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes povolil vznik Českého Aeroholdingu. V budoucnu má spojovat Letiště Praha a České aerolinie. Úřad fúzi povolil se závazky, řekl dnes ČTK předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Jejich konkrétní znění neuvedl s odkazem na obchodní tajemství. Rozhodnutí je už pravomocné.


   
"Závazky jsme zvolili po velmi důkladném zvážení případu," řekl Rafaj. Podle něj byl případ jedním z nejnáročnějších, které úřad letos vedl. Fúze podle ÚOHS "vzbuzovala vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže na některých trzích". Závazky mají tyto obavy odstranit, uvedl dnes odpoledne ÚOHS v tiskové zprávě, kterou zveřejnil na svém webu.
   
Do Českého Aeroholdingu chce stát do konce roku 2012 vložit akcie ČSA a Letiště Praha. Návrh na povolení spojení podal Český Aeroholding v polovině května. Podle informací zveřejněných na webu ÚOHS má získat možnost přímo kontrolovat ČSA, Letiště Praha a dále společnosti HOLIDAYS Czech Airlines, a.s., Czech Airlines Handling, a.s., ICzech Airlines Technics, a.s., Czech Airlines Landing Gears, s.r.o., CSA Services, s.r.o. a Realitní developerská, a.s.
   
Důvodem šetření ÚOHS byly podle hlavního analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky obavy ostatních leteckých společností využívajících pražské letiště. ČSA jsou největším odběratelem služeb od Letiště Praha, odebírají až 50 procent. Konkurence se proto obávala, aby v budoucnu nedocházelo ke střetům zájmů a aby letiště nenastavilo například dvojí ceny. Spojení letiště a národního dopravce je v rámci Evropy unikátní záležitost, upozornil Procházka. Zároveň ale není nikterak výjimečné, že by některé aerolinie měly významný majetkový podíl na letišti, nebo obráceně, dodal.
   
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podepsal počátkem září materiály, které umožní rozdělení majetku Letiště Praha do dvou částí. Nemovitý majetek letiště, jako jsou budovy a vzletové dráhy, musí být ze zákona majetkem státu nebo společnosti stoprocentně vlastněné státem. Z letiště se odštěpí na jedné straně nemovitosti, které mají být fúzí vloženy do aeroholdingu. Zbytek společnosti, tedy zaměstnanci, informatika, právní oddělení, účetnictví a daně, se do aeroholdingu převedou samostatně jako akciový podíl.
   
Cestu ke vzniku Českého Aeroholdingu otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné
   
Český Aeroholding povede od 1. listopadu Miroslav Dvořák. Ke stejnému datu také rezignuje na funkce ředitele Letiště Praha a prezidenta ČSA.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka