Mateřská firma aerolinek American Airlines se propadla do ztráty

20.10.2011

Dallas 19. října (ČTK) - Americká společnost AMR Corp., která je mateřskou firmou aerolinek American Airlines, se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 162 milionů USD (2,9 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 143 milionů USD ve stejném období loni. Důvodem byl růst výdajů na pohonné hmoty o 40 procent, který nevyrovnalo ani zvýšení cen letenek.

Ztráta na akcii činila 48 centů a překonala odhady analytiků, kteří očekávali ztrátu 43 centů na akcii. AMR zaznamenala ztrátu již čtvrté čtvrtletí za sebou a ztrátu vykázala ve 14 z posledních 16 čtvrtletí. Třetí čtvrtletí je přitom obvykle pro aerolinky nejziskovější, protože zahrnuje hlavní turistickou letní sezonu. AMR také nevykázala celoroční zisk od roku 2007 a od roku 2001 prodělala více než 12 miliard USD. To posiluje spekulace, že firma by mohla požádat o ochranu před věřiteli.

Příjmy aerolinek stouply o devět procent 6,38 miliardy USD. Firma zvýšila v průměru ceny o sedm procent.

Firma se chce nyní zaměřit hlavně na snížení nákladů. American Airlines mají vysoké náklady a zastaralé stroje s vysokou spotřebou paliva. V červenci aerolinky oznámily výraznou modernizaci flotily, koupí celkem 460 nových letadel Boeing a Airbus. Chtějí tak snížit spotřebu paliva a náklady na údržbu.

Akcie AMR od počátku letošního roku klesly o 64 procent. Ztráta je mnohem vyšší než u dalších velkých amerických aerolinek. Důvodem jsou hlavně spekulace, že firma by mohla být donucena požádat o ochranu před věřiteli, napsala agentura AP.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka