Vondra: Armáda může v krajním případě i nadále létat antonovy

20.10.2011

Praha 19. října (ČTK) - Pokud se společnosti Airbus Military nepodaří do konce listopadu odstranit nedostatky transportních letadel CASA, může v krajním případě česká armáda i nadále používat zastaralá transportní letadla Antonov An-26, která již z běžného provozu vyřadila. Na jednání s ředitelem společnosti Domingem Urenou to v úterý řekl ministr obrany Alexandr Vondra. ČTK informaci dnes sdělil jeho mluvčí Jan Pejšek.

Transportní letoun CASA

"Armáda potřebuje plně funkční transportní letouny. Letouny, které slouží už několik let v řadě zemí NATO, například Španělsku, Portugalsku či Polsku, a které budou schopné plnit úkoly doma i v zahraničních misích,“ uvedl po jednání s Urenou Vondra.

Podle smlouvy lhůta pro dodání plně funkčních letadel končí 30. listopadu. Pokud do té doby Airbus Military letadla plně nezprovozní, budou ze strany ministerstva obrany následovat další kroky. "Ministr zmínil, že resort obrany dosud nerozhodl o prodeji vyřazených letounů An-26, které by v krajním případě byly jedinou alternativou v tomto segmentu letecké techniky," řekl dnes ČTK Pejšek.

Letadla An-26 ve vojenském letectvu dosloužila. Nahradit je měla právě nová dopravní flotila složená ze strojů CASA. Antonovy chtěla obrana prodat.

Airbusu se dosud nepodařilo odstranit problémy s avionikou ani se systémem pasivní ochrany letounu, který je důležitý mimo jiné pro nasazení dopravních letadel v "ostrých" zahraničních misích.

Ministerstvo obrany s vojenskou divizí Airbusu vyjednává kvůli případu letadel CASA dlouhodobě. Naposledy se vedení resortu podařilo dohodnout prodloužení záruky na dopravní letouny.

Nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295 bývá označován za předražený, ministerstvo obrany je pořídilo bez výběrového řízení. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu a dosud neprošly uživatelskými zkouškami.

Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči dodavatelské společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun. 


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka