Hradec řeší budoucnost letiště, audit zjistil chyby v hospodaření

20.10.2011

Hradec Králové 19. října (ČTK) - Společnost Letecké služby Hradec Králové, která spravuje hradecké městské letiště, se při svém hospodaření v uplynulých dvou letech dopustila řady chyb. Firma tím údajně mohla tratit desítky tisíc korun. Ukázal to audit, který si nové vedení radnice nechalo v Leteckých službách udělat. Dosavadní ředitel firmy Roman Zindulka byl v říjnu odvolán. Město nyní bude řešit budoucnost Leteckých služeb. Novinářům to dnes řekli představitelé radnice a Leteckých služeb.

Podle auditorů společnost například prováděla většinu nákupů bez poptávkového řízení. Pokud se řízení uskutečnilo, bylo prý jen formální. Firma také podle auditorů nesprávně vedla knihy jízd a významné nesrovnalosti byly při tankování pohonných hmot. Auditoři na základě nestandardních výběrů z účtů zpochybnili i věrohodnost celého účetnictví firmy. Kontrola také upozornila na možný střet zájmů u dvou členů představenstva, kteří zároveň zastupují firmy, jež s Leteckými službami obchodují.

Podle předsedy představenstva Leteckých služeb Jiřího Jirouška však žádná ze zjištěných nesrovnalostí nedává důvod k tomu, aby byl dám podnět k vyšetřování orgánům činným v trestním řízení. Stejný názor vyslovila vedoucí odboru vnitřního auditu a kontroly města Jaroslava Fikrová. "Například opakované výběry záloh z účtu firmy byly nestandardní, ne nezákonné," řekla. Podle Jirouška z firmy peníze nemizely.

Firmu Letecké služby město založilo v roce 2007 pro provozování letiště, které radnice získala od armády. Nová firma měla zejména zajistit rozvoj letiště ve vztahu k chystanému projektu vybudování obří výcvikové základny hasičů na letišti. Ministerstvo vnitra ale nakonec od postavení polygonu kvůli vysokým finančním nákladům loni upustilo.

Budoucnost Leteckých služeb by měla městská rada řešit v listopadu. "Budou připraveny čtyři varianty strategie Leteckých služeb," řekl Jiroušek. Dá se přitom čekat, že bude snížen stávající počet 15 zaměstnanců a také sedmičlenného představenstva.

Podle primátora Zdeňka Finka (Hradecký demokratický klub) by mělo letiště dál fungovat jako takzvané "byznys letiště". Primátor nevyloučil to, že by polygon hasičů nakonec mohl vzniknout. "Projekt se znovu oživuje. Mohl by být dotačně naplněn z peněz přidělených Česku v dalším programovacím období EU po roce 2014," uvedl Fink.

Letecké služby mohou fungovat jen díky dotacím z městského rozpočtu. Loni dostaly dotaci téměř 13 milionů korun, předloni to bylo skoro deset milionů korun. Výnosy z vlastní činnosti Leteckých služeb pokrývají jen zhruba 12 procent nákladů.

Letecké služby nejsou jediným případem, kdy město řeší nesprávné hospodaření v organizaci dotované z městského rozpočtu. Auditoři nyní kontrolují zadlužené kino Centrál, které provozuje občanské sdružení Pro Centrál. Jednou z možností řešení problémů kina by podle Finka mohlo být zvýšení provozní dotace kinu z 650.000 na 900.000 korun a poskytnutí 1,4 milionu korun na oddlužení. Kvůli problémům kina se nedávno funkce náměstka primátora vzdal Leoš Kučera (Doma v Hradci), který kino dříve vedl. Vrátil se zpět do čela kina, aby jeho problémy řešil.

Podle Finka bude město pokračovat v auditech i v dalších městských společnostech. Které společnosti audity nyní čekají, neupřesnil.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka