Obrana kupuje motory pro L-39, chce obnovit zastavený výcvik

20.10.2011

Praha 19. října (ČTK) - Ministerstvo obrany kupuje pět motorů pro stíhačky L-39 za téměř 42 milionů korun. Bude tak moci obnovit výcvik pilotů na tomto typu letadla. Tréninkové lety mladých letců byly zastaveny poté, co jeden ze strojů loni havaroval kvůli požáru v turbíně motoru. Ministerstvo o nákupu dnes informuje vládu, sdělil ČTK mluvčí úřadu Jan Pejšek.

Obrana peníze zaplatí ještě letos do 10. prosince. Firmou, která armádě letecké motory dodá, je společnost DEFCON s.r.o. z Prahy, uvedl Pejšek.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek letos v květnu nařídil okamžité vyřazení pěti letounů L-39 z výzbroje, zbylé stroje měly být nadále využívány pouze pro výcvik pilotů. Před obnovením tréninkových letů měl ale autorizovaný výrobce vyměnit jejich motory, či provést jejich generální opravu.

Životnost vyřazených strojů měla brzy skončit, stanovené úpravy motorů by u nich byly pro resort neekonomické. Životnost zbývajících letadel skončí v roce 2020, jednoho v roce 2016. Armáda je bude používat nejméně právě do roku 2016.

Picek podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany svým rozhodnutím reagoval na to, že se kvůli dlouhodobým sporům s ukrajinským výrobcem motorů nepodařilo odstranit příčiny možného vzniku požáru, který byl podle vyšetřovací komise příčinou havárie tohoto letounu loni v prosinci 2010 poblíž obce Biskupice na Třebíčsku. Letadlu tehdy 15 minut po vzletu vysadil motor, piloti ho proto navedli nad neobydlenou oblast a katapultovali se.

Vojenský cvičný letoun Aero L-39 Albatros je proudový podzvukový stroj vyvinutý v 60. letech minulého století v tehdejším československém podniku Aeru Vodochody. Je to nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě. Kromě čistě cvičné varianty existují i verze, které umožňují montáž lehké výzbroje, a Albatros tak může plnit také roli lehkého bitevníku.

Tyto letouny sloužily či slouží v téměř 40 zemích celého světa. Vyrobilo se jich přes 2800. V 90. letech vznikly jejich vylepšené typy - cvičný L-59 Super Albatros a lehký bitevník L-159 Alca.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka