Satelity pro projekt Galileo dostaly zelenou

17.09.2011

Evropská kosmická agentura dala zelenou prvnímu a druhému satelitu, které by měly být využity pro projekt Galileo. Tento krok znamená významný milník v celém projektu evropského navigačního systému.

První z celkových 4 satelitů, které budou tvořit celou kosmickou část navigační soustavy, již dorazil do Evropského vesmírného centra v Kourou (Francouzská Guiana) a v říjnu bude, společně s druhým satelitem, který je nyní ve výrobě, vynesen na oběžnou dráhu kosmickou lodí Soyuz.

Satelit byl navržen a vyroben společností Astrium Germany, zatímco partnerská společnost Astrium UK instalovala všechny důležité součásti navigačních systémů. Jedná se o první kus vyrobený tímto týmem, následovat budou další tři. Systém Galileo by měl zajistit poměrně přesnou navigaci, jejíž technologie bude, narozdíl od GPS, plně v rukou civilních společností.

Satelit byl převezen na místo letadlem Antonov An-124 z Říma (Thales Alenia Space Italy), kde byl z jednotlivých dílů sestaven a testován. Celkem bude družic na oběžné dráze 30.

Třetí a čtvrtý satelit se k prvním dvoum připojí příští rok. Zakázku také dostala na starost společnost Astrium. Všechny 4 satelity budou základním pilířem systému Galileo, právě tento počet je totiž potřeba, aby bylo možné přesně určit polohu jednotlivých objektů v soustavě.

Evert Dudok, výkonný ředitel společnosti Astrid Satellites, říká: „To, že byl náš výrobek schválen Evropskou kosmickou agenturou, je pro nás výzmaným milníkem celého programu, společnost Astrium nyní hraje v Galileu klíčovou roli. Naši pracovníci nyní v Kourou ověřují, že je první satelit plně připraven k vypuštění na oběžnou dráhu. Nadále budeme blízce spolupracovat s ESA a Evropskou Unií, abychom společně úspěšně přivedli Galileo k životu.“

Společnost Astrium se angažuje také v pozemních systémech projektu a bude poskytovat za běhu nezbytnou technickou podporu.

Astrium dostalo od ESA na projekt dotaci 73.5 milionů liber. Vše proběhlo pod záštitou EU, která zároveň společnost pasovala na hlavního partnera pozemních operací Galilea

Administrativní a operační sídlo bude mít celý systém v Praze. O projekt Galileo se původně ucházelo jedenáct zemí. Nakonec po dlouhých jednáních zůstaly ve hře jen dvě – vedle Česka ještě Nizozemsko. Velvyslance všech sedmadvaceti unijních států pak v Bruselu čekalo konečné rozhodnutí, na papír měli napsat jméno svého favorita: 22 z nich navrhlo Prahu, čtyři byli pro Nizozemsko a zástupce jedné země se zdržel.

Autor: Jakub Velička, Zdroje: ČTK, AviationNews.eu, OnlineCnnNews.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka