Manchester Aviation Viewing Park - 2/2 část

10.08.2011

Návštěvníkům jsou k dispozici 4 typy prohlídek:
Standardní prohlídka za 12 liber - úvodní film, základní informace o typu, návštěva interiéru, pilotní kabiny, prostoru pod letadlem a upomínkové předměty. Trvá asi 2 hodiny a je pro maximálně 12 osob.
Rozšířená prohlídka za 20 liber - standardní prohlídka + sklenice šampaňského (asi 2 hodiny, pro maximálně 6 osob).
Prohlídka pro technické nadšence za 30 liber - toto je asi nejlepší prohlídka z nabídky. Velmi podrobně se věnuje historii typu a technické specifikaci. Bohužel jejím problémem je dlouhá čekací doba v pořadníku. Prohlídka je i lehce fyzicky namáhavá, protože se na žebříku opravdu důkladně prošmejdí každý kout letadla včetně zavazadlového prostoru v zadní části trupu. Průvodce dělá technik, který předtím pracoval na údržbě letadla. Trvá asi 4 hodiny a je pro maximálně 8 osob. Nejsou na ni bohužel vpuštěny děti do 12 let.

Pilotní kabina a nezvykle tvarované berany

Před každou prohlídkou se promítá asi dvacetiminutový film, popisující historii letadla. Nutno dodat, že jako kinosál slouží stavební buňka se sedačkami z DC-10, který je také v parku k vidění, a LCD televize.

Detail obracečů tahu na motorech Rolls-Royce Olympus. Fotografie zkresluje poměr motorů k lidem (ve skutečnosti jsou menší)

Mezi další lákadla tohoto „spotter friendly“ parku patří přední část trupu DC-10 nebo Hawker Siddeley Trident 3B v barvách British European Airways. Zaujme samozřejmě i pravidelný provoz letiště. K vidění je i několik widebodies (A310, A330, B767, B777, B747), především v ranních hodinách 7-11, i exotických aerolinií (Pakistan International Airlines, Virgin Atlantic, TACV Cabo Verde Airlines, Air Transat nebo Emirates).

Avro RJX bylo v době návštěvy v rekonstrukci

Vzhledem k nabídce Manchesteru několika nízkonákladovými dopravci i kurzu britské měny byla k návštěvě na konci léta velmi výhodná příležitost. V okolí parku se nachází několik hotelů s cenami kolem 30 liber za dvojlůžkový pokoj a noc, kemp, nebo se můžete obrnit trpělivostí a přenocovat ve spojovací chodbě mezi terminálem 3 a 1, která je pro tento účel vybavená pohodlnými sedačkami, a i ochranka je tu poměrně tolerantní. Pokud máte volný víkend, jeho strávení v příjemném prostředí leteckého parku v Manchesteru můžeme jen doporučit.

Provoz na letišti

Provoz na letišti

Několik rad na závěr: nesnažte se fotit na místech, kde to není obvyklé. Místní policie má poté všetečné dotazy pročpak se motáte u plotu zrovna na místě XY, když všichni fotí na obvyklých místech. My fotili u plotu poblíž tunelu, co vede pod ranvejí, a nutno říct, že jsme byli asi po patnácti minutách lokalizováni dvěma policejními hlídkami. Po asi desetiminutovém přátelském rozhovoru jsme byli upozorněni na všeobecně známé bezpečnostní informace ohledně letiště a taktně nasměrováni na několik profláknutých míst v okolí…

Mapa letiště

 

Autor: Petr Kratochvíl

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Upřesnění

Odpovědět

Datum : 26.09.2011 02:42, Vložil : Jiří Kot

Vypadá to, že článek nebyl napsán k uvedenému datu. Asi se jedná jen o datum uvěřejnění, jelikož jsem byl v leteckém parku v roce 2010 a Concorde byl v pěkném hangáru.

zajímavý článek

Odpovědět

Datum : 10.08.2011 21:37, Vložil : Martin Tatek

Velmi zajímavý článek (obě části) a super tip jak si naplánovat další "letecký" výlet...:-)

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka