Manchester Aviation Viewing Park - 1/2 část

09.08.2011

V následujícím článku bych chtěl čtenářům nabídnout tip na spotterský víkend. Mezinárodní letiště v Manchesteru patří mezi 5 nejdůležitějších ve Velké Británii a pro svou polohu náleží mezi vyhledávaná letiště jak pro charterové, tak i pravidelné linky. V tomto článku se ale nechci věnovat letišti jako takovému, ale spíše areálu, který se nachází na jeho jihozápadním okraji. Řeč bude o leteckém parku neboli oficiálním místě pro spottery, které ve své poloze a vybavenosti těžko hledá v Evropě konkurenci. Mezi hlavní lákadla tohoto místa bezpochyby patří vzduch nasycený kerosinem, ale především plně přístupný Concorde British Airways s registrací G-BOAC. Byl to první Concorde dodaný British Airways a jejich vlajková loď flotily.

G-BOAC v leteckém parku

Zde vystavený letoun je držitelem několika světových rekordů a dalších mimořádných zásluh
- jako jediný dopravní letoun na světě má na svém kontě 4 přelety Atlantiku za jeden den; lety se uskutečnily mezi Velkou Británií a poloostrovem Labrador
- letoun několikrát sloužil jako oficiální letadlo královského páru
- jako první dodaný stroj a pomyslný vůdce flotily u BA se účastnil také několika letových ukázek při zvláštních příležitostech.

Nyní už ale zpět k prohlídce leteckého parku. Jak jsem již zmínil, nachází se na okraji letiště v Manchesteru. Nicméně je trochu zastrčený mezi objekty letiště a sklady. Příjezdová cesta vypadá jako nenápadná odbočka vydatně maskovaná křovím a kalužemi…

Homole pro lepší výhled, v pozadí parkoviště a Trident

Pokud se rozhodnete do parku přijet autem, nejlepší je řídit se od dálnice M56 ukazateli směrem na Manchester airport a těsně před letištěm odbočit k cargo terminálu; nyní byste se měli nacházet na čtyřpruhé silnici, která vede kolem letiště a kde se již v hojné míře vyskytují ukazatele na Manchester airport viewing park. Pokud jste ovšem odbočku přehlédli a podjeli tunelem ranvej, je třeba vrátit se a dívat pozorněji. Příjezdová cesta k areálu vypadá nejprve jako cesta k skladišti, poté se změní v blátivou cestu k JZD a po 1,5 km od odbočení se před vámi najednou objeví parkoviště se vstupní branou. Při vjezdu se platí celodenní parkování za automobil 5 liber, pěšího nebo pasažéra 2 libry. Děti do 12 let jsou zdarma, psi mají vstup zakázán.

Další možnost dopravy je využít autobus, který odjíždí každou hodinu od autobusového nádraží na letišti, kde na něj navazují přípoje do centra Manchesteru - vlakem i autobusem. Jízdné stojí 2 libry v jednom směru, doba jízdy je asi 20 minut.

Park se začíná plnit již od rána

V areálu se nachází občerstvení, WC, miniprodejna suvenýrů a miniaturní muzeum Concorde, zhotovené ze tří stavebních unimobuněk a nafukovacího stanu. Před návštěvnickým centrem stojí zmíněný G-BOAC, letadlo sem bylo přemístěno po svém posledním letu. Letoun byl zapůjčen leteckému parku zdarma za podmínky, že na něm bude provádět údržbu. Bohužel stojí pod širým nebem a v anglickém deštivém počasí to na něm začíná být znát. Začíná odpadávat lak, pneumatiky hlavního podvozku jsou napůl vypuštěné a uvnitř letounu to silně páchne po plísni a zatuchlině, kombinované s typickou vůní Sava. Pro zajímavost: letadlo je napojeno prodlužovačkou do zásuvky v návštěvnickém centru… (Situace z konce prázdnin 2008. Na rok 2009 se plánuje větší návštěvnické centrum a hangár pro Concorde + zlepšení dopravní infrastruktury.)

Zadní kabina pro cestující se šedesáti sedadly. Concorde měl dvě kabiny, pro 40 a 60 cestujících

Na trup Concorde byla vyvinuta speciální barva kvůli teplotní roztažnosti trupu – ten se za letu vlivem tření prodloužil až o 30 centimetrů. Tato barva obsahuje velké množství latexu, takže je pružná, nicméně z trupu již na několika místech opadává.

Zadní část trupu letadla. Vedle imatrikulace se nachází vstupní dveře do zadního nákladového prostoru

 

Autor: Petr Kratochvíl

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka