AMU VIEWER: patrola opotřebení ZLINů

07.06.2011

Společnost ZLIN AIRCRAFT a.s. vyvinula pro provozovatele letadel značky ZLIN jedinečného pomocníka, software AMU Viewer, který umožňuje stanovit míru případného únavového poškození letounu.


 

Program AMU Viewer spolehlivě vyhodnotí, zdali pilot použil letadlo k akrobatickým a cvičným účelům, nebo se s ním jen běžně „proletěl“ v daném časovém úseku. „Novinku ocení hlavně zákazníci, kteří letadla ZLIN sice provozují, ale používají je i “cizí“ piloti, a provozovatelé tak nemají jasný přehled o tom, co se s letounem skutečně děje,“ uvádí výhody ing. Stanislav Tománek, technický ředitel společnosti ZLIN AIRCRAFT a.s. To se však s novým a uživatelsky velmi přívětivým softwarem mění. Aerokluby a letecké školy provozující výcvik si tak mohou například snadno stanovit ceny letových hodin stejně jako pronajímatelé cenu pronájmu letounů.

K vyhodnocení únavového poškození letounu stačí jen informace z letové knihy, data z registračního akcelerometru AMU1 a nainstalovaný software. Program je dodáván na instalačním CD včetně uživatelského manuálu v českém a anglickém jazyce.

Registrační akcelerometr AMU1 byl doposud instalován výhradně do letadel používaných pro akrobacii. Nově nachází uplatnění i u letadel, která nejsou zatěžována intenzivním akrobatickým provozem a díky uloženým záznamům lze prodloužit jejich provoz až k 20tisícům letových hodin, a to vše při vysoké míře bezpečnosti. Společnost ZLIN AIRCRAFT a.s. poskytuje výhody jeho použití všem zákazníkům s cílem podstatně snížit jejich náklady na údržbu. V jakékoli chvíli tak poznají zdravotní stav svého letadla ZLIN. Podrobný monitoring provozního života letadel tedy pomáhá nejen stanovit bezpečné provozní limity jednotlivých částí, ale také poskytuje přehled o aktuálním stavu a stylu provozu s následným vlivem na náklady, údržbu a na interval výměny opotřebených částí.

Co je nutné dodržet pro funkčnost programu AMU Viewer:

 

Pro koho je software určen:

 

Je důležité poznamenat, že program AMU Viewer není určen ke stanovení celkového únavového poškození letounu, tj. od prvního vzletu letounu k datu posledního stažení dat z registračního akcelerometru AMU1.

Hodnotu celkového únavového poškození letounu stanovuje pouze a jenom výrobce letounu, společnost ZLIN AIRCRAFT a.s., na základě pravidelně zasílaných stažených dat z registračního akcelerometru AMU1 s příslušnými informacemi z letové knihy.

Uživateli programu AMU Viewer se doporučuje absolvovat základní školení servisem výrobce letounu.

 

Zdroj: Tiskové zprávy 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka