Curtiss Hawk přistál v Pardubicích

03.06.2011

Na pardubickém letišti přistál ve čtvrtek v podvečer legendární stíhací stroj Curtiss Hawk 75 v barvách francouzského letectva. S tímto typem jsou spojovány osudy řady československých letců, kteří se v roce 1940 zúčastnili bitvy o Francii a na nichž dosáhli četných vítězství i ztrát. Posledním Čechoslovákem, který na tomto typu zahynul, se 17. června 1940 stal Emil Morávek, rodák ze Slepotic na Pardubicku. Uvedená obec si slavnostně připomene památku Emila Morávka a jeho oběť společnému boji právě ve dnech konání AP 2011. Při vzpomínkovém aktu prolétne nad účastníky právě stroj účastnící se na pardubickém letišti Aviatické pouti.

Curtiss Hawk 75 pocházející ze sbírky The Fighter Collection je vskutku originálem. Do Francie byl dodán v dubnu 1939 a účastnil se obranných bojů po vpádu nacistů. Po přeletu do severní Afriky pokračoval u jednotky, včleněné do sil loutkové vichystické Francie, kdy v létech 1940 – 1942 příležitostně bojově oponoval v Tunisku a Maroku strojům RAF a po zahájení operace „Torch“ i Wildcatům americké US NAVY. V létech 1946 – 1949 sloužil ve škole v Cazaux. Od sešrotování jej zachránil Michel Pont, od něhož byl získán TFC. Poté se přesunul na zrestaurování do letuschopného stavu do dílen na letišti Chino v Kalifornii. Po úspěšném zalétání mohla veřejnost stroj poprvé spatřit v roce 2005 na akci Flying Legends v Duxfordu. Historický znak 3. eskadrily GC II/5 „Lafayette“ s hlavou náčelníka indiánského kmene Siouxů nám připomíná rovněž památku osmi československých pilotů, kteří velmi úspěšně v sestavě jednotky na těchto strojích bojovali.

Curtiss je jedním z řady unikátních historických strojů, které se divákům představí na 21. ročníku Aviatické pouti. Ta se koná již tento víkend 4.
a 5. června na letišti v Pardubicích. Letiště bude otevřeno pro veřejnost po oba dny od 8.00 do 20.00 hodin a hlavní letový program s několika velkoprostorovými představeními proběhne od 12.00 do 17.30 hodin.
 

Zdroj: Tiskové zprávy

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka