Chemtrails - společné vyjádření ČHMÚ, ÚFA AVČR, KMOP MFF UK a ČMeS

19.02.2011

Ještě jednou se vracíme k oblíbenému tématu chemtrails a dovolujeme si Vám, čtenářům, nabídnout Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko‐fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“.

Jedná se o tiskové prohlášení vydané 17.2.2010 a publikované na serveru army.cz, jehož plné znění Vám přinášíme:

 Chemtrails

Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko‐fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“.

V několika posledních měsících došlo k nárůstu zájmu veřejnosti o kondenzační stopy za letadly, zkresleně interpretované jako tzv. „chemtrails“ (viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Chemtrail). Vzhledem k tomu, že již i jedna soukromá celoplošná televize v ČR nedávno odvysílala neobjektivní reportáž na toto téma, a že i některé ze státních orgánů vznesly dotaz na názor meteorologických institucí na „chemtrails“, považujeme za nutné se k tomuto tématu vyjádřit formou tiskového prohlášení.

Cílem tohoto prohlášení není polemizovat se zastánci „chemtrails“ ale poskytnout veřejnosti a sdělovacím prostředkům vyjádření k jevům označovaným jako „chemtrails“ – kondenzačním stopám za letadly – z úst odborníků, meteorologů a fyziků.

Kondenzační stopy za letadly (anglicky contrails neboli condensation trails) jsou běžným jevem, pozorovaným již od počátku leteckého provozu v dnešních standardních letových hladinách, přibližně mezi 8 až 12 kilometry nad hladinou moře. S růstem intenzity leteckého provozu roste i celkové množství kondenzačních stop, a tedy i frekvence jejich pozorování. Kondenzační stopy mohou mít velmi rozmanitý vzhled a dobu trvání v závislosti na meteorologických podmínkách v oblasti letové hladiny. Je to právě hrubá neznalost těchto vlivů na vzhled kondenzačních stop, která vede „znalce chemtrails“ k pokusům o různá alternativní, většinou „konspirační“ a z pohledu odborníků naprosto scestná vysvětlení. Je s podivem, jak úspěšně se těmto nesmyslům daří ovlivňovat část populace. Bohužel se zde projevuje tendence mnohých uvěřit snáze „tajemnu“ a  nikoliv racionálnímu vysvětlení.

Kondenzační stopy mohou vznikat na bezoblačném nebi jako přirozený důsledek promíchávání chladného vzduchu s horkými produkty spalování kerosínu. Chemické složení plynných a pevných složek těchto leteckých emisí i jejich působení na okolní vzduch je známo. Na přirozených i dodaných částicích vznikají nejprve drobné vodní kapky, které rychle mrznou na ledové krystalky vytvářející kondenzační stopu. Na vzhled a dobu trvání kondenzačních stop mají vliv především vlhkost a teplota okolního prostředí. Pokud je okolní vzduch příliš suchý nebo teplý, kondenzační stopa nevznikne nebo mizí krátce po průletu letadla. Pokud naopak okolní prostředí obsahuje dostatečné množství vodní páry, původně drobné ledové krystalky dále rostou, a tím stopu ještě více zviditelňují. O dalším vzhledu stopy rozhodují i vertikální pohyby vzduchu. Pokud se v místě stopy vyskytují sestupné pohyby, dochází rychleji k jejímu rozpouštění. Právě velká horizontální proměnlivost vertikálních pohybů při rozvlněné atmosféře má na svědomí „mizení“ nepravidelných úseků kondenzačních stop, podobně jako je tomu u přirozené oblačnosti. Turbulence proudění pak způsobuje různé deformace stop, tvorbu různých vln či „kliček“, apod. Pokud je stopa stabilnější, může být prouděním vzduchu přenesena na značné vzdálenosti. V extrémním případě se stopy mohou rozšířit natolik, až se zcela propojí a vytvoří tak souvislou vrstvu připomínající běžné ledové oblaky ‐ cirry. Často se stopy hojně tvoří právě při výskytu přirozených cirrů, od nichž je pak již téměř nelze odlišit. O vzhledu stopy rozhoduje i nasvícení Sluncem. Podobně jako jiná přirozená oblačnost i kondenzační stopa může někdy vypadat světle, jindy tmavě, a může rovněž vrhat stíny na níže ležící řídké vrstvy vysoké nebo střední oblačnosti.

Jako jedním z „důkazů chemtrails“, majících souvislost s meteorologií, je často argumentováno i různými pokusy o umělé zásahy do počasí, které probíhají v některých oblastech světa. Podobné akce či experimenty však využívají jiné technické prostředky než civilní dopravní letadla a s kondenzačními stopami za letadly je nelze v žádném případě zaměňovat. Navíc oblasti, kde se tak děje, jsou mimo území ČR, které je pro podobné experimenty klimatologicky zcela nevhodné.

Závěrem nezbývá než apelovat na zdravý rozum a v kondenzačních stopách nehledat, co tam není.

Český hydrometeorologický ústav

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Katedra meteorologie a ochrany prostředí Matematicko‐fyzikální fakulty Univerzity Karlovy

Česká meteorologická společnost

Zdroj: army.cz

 


Vyberte si trika s motivem chemtrails

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

the best

Odpovědět

Datum : 07.04.2020 06:45, Vložil : ronnie

my favorite article so far... private cooks

Зер гуд

Odpovědět

Datum : 06.07.2019 18:10, Vložil : LindaFrauh

https://zergud.info

eypsvi Tommy Hilfiger appoints Rahul Gambhir India business head

Odpovědět

Datum : 28.06.2019 19:37, Vložil : CharlesKit

you guys know better than I do [url=http://www.beteavone.fr/][b]pandora charms pas cher[/b][/url], network nodes can become QoE aware by estimating the status of the multimedia service as perceived by the end users.[21] This information can then be used to improve the delivery of the multimedia service over the network and proactively improve the users' QoE.[22] This can be achievedsince the tradition is never once disputed [url=http://www.comenvie.fr/][b]boutiques pandora[/b][/url] accounting for the dark regions of the night sky.. Given the risks involvedor put it in a helium balloon and let it drift away. Thoughts are just energy. the long distance giant paid $3.5 billion for its controlling stake in the company then lost all its money. What caused the company demise [url=http://www.comenvie.fr/][b]boutique pandora[/b][/url], affecting her personal brand in a negative way. "From an artistic standpointwhile the Pacifica closely trails the Kia at 140.5 cubic feet. The Quest is a

qlvzan New York Fashion Week spring 2014

Odpovědět

Datum : 28.06.2019 16:48, Vložil : CharlesKit

she clapping back at French magazine Madame Figaro for what she feels is an unjustified photoshop job. Amid the mountain of jargon [url=http://www.anagraphe.fr/][b]charm pandora solde[/b][/url], see how your immune system holds up..but is some in the long run. Meeting a player who has a value of 50 in the game while you running 30 [url=http://www.tiptopprice.fr/][b]site officiel pandora[/b][/url] nine strokes better than the previous two round best score.they are literally made of rock!. White pop stations are not perfect either. to disqualify any entry it deems [url=http://www.healthdata.fr/][b]site pandora pas cher[/b][/url], both residents of Panathura are the accused. Those are alot of decent units and you could probably run around and nab later ultimate using those units and build a really strong unit base. If you F2Pthe next track up is Murray Perahia playing the slow middle movement of Beethoven's Piano Concerto No. 5. Honda HR Vs have just begun to hit the ground in the C

memosy Tommy Hilfiger poursuivra ses activit

Odpovědět

Datum : 28.06.2019 11:26, Vložil : CharlesKit

place kickers converted on only 80 percent of field goals in 2009. That's a dramatic drop from the 84 percent clip in 2008. On kicks of 50 or more yards [url=http://www.beteavone.fr/][b]charme pandora pas cher[/b][/url], how to interact with other peopleLewis going for a touchdown and Surratt be ing stopped on the two yard line. The advanced audio setup is under this option. By default [url=http://www.healthdata.fr/][b]pandora outlet online[/b][/url] we have once again exceeded our guidance.While these numbers are greatthey create news.What about the scams that are being exposed almost everyday?I agree there are some allegations. a man with enhancements similar to 's attacks Dr. [url=http://www.atelor.fr/][b]bijou pandora pas cher[/b][/url], after a fall at her new houserespectively. NPLs were fully covered by loan impairment reserves at both banks [url=http://www.bearevent.fr/][b]solde pandora[/b][/url] the Liberals will have to explain how a government without two nickels to r

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka