AN 124 ´Ruslan´ v simulátoru FS 2004

22.12.2010

Pojďme se dneska podívat na něco netradičního, ale dost zajímavého. Skutečného Antonova jsme naháněli po letištích, jen jsme se dozvěděli, že někde bude. Se zatajeným dechem jsme sledovali jeho pohyb po letišti, no vzlet nebo přistání, to bylo něco! Nad maximální vzletovou hmotností 400 tun jenom kroutíme hlavou. 150 tun placeného nákladu je pořádná porce.

No a v simulátoru ???  Vzhledem k docela slušné dynamice je taky znát kolik toho naložíme, kolik paliva a na jakým letišti.  Otevření přídě a pokleknutí je docela impozantní i na monitoru. 

Celkové zpracování je celkem uspokojivé, dynamika slušná, kokpit prostě ruský. Přístroje cejchovaný jak metricky, tak anglicky. Na logické uspořádání na které jsme zvyklí se musí zapomenout. Přes Shift 2 až 4 jsou další nástroje. Přes to se dá velmi dobře lítat.

Osobně si ho naložím tak 40 t ( 100000 Lib ), paliva cca 30%, a pak se oddávám tomu pocitu ovládání takového mastodonta. Neznám žádný manuál a tak se to musí vychytat.

Je až s podivem, jak je poznat celková hmotnost jak na akceleraci, tak na zastavení. A to pohupování při zatáčení. Vžít se a prožívat. 

Chceme-li se maximálně přiblížit reálu, tak se musíme vžít do té obrovitosti. Při sledování manévrů reálných strojů si dobře uvědomíme co a jak. Třeba přistání s takovým mnohakolovým podvozkem musí být trochu odlišné než jsme zvyklí. Kdyby jste ho pokládali jako obyčejně natažený, tak přetížíte ty poslední kola. Tudíž pěkně těsně před dotykem na všechny kola i přední. Dokonce jsem viděl záběr, jak ťukl nejdřív předkem.  To finále musí být docela ploché. Chvíli to trvá než si zvyknete a moc záleží na rychlosti a hmotnosti. Když trénujete, tak vždy stejnou hmotnost. Počasí taky hraje roli, hlavně vítr a nadmořská výška letiště. 

A tak v těchto dobách známých vánočních plískanic si pohrajte. Vymyslete si nějakou misi,

Dobře si naplánujte lety i s navigací, operujte někde kde je teploučko a sluníčko. Nastavte si svůj simulátor na ty nejdůležitější funkce na ovladačích.  Osobně mám berany Saitek Joke systém, a zde je dost přepínačů na to nejdůležitější, a tak nemusím poletovat s myší na panelu. 

Tolik o Ruslanu na simulátoru z mého pohledu. Není to žádné vytahování se, ale polemika, jak se vyřádit na něčem neokoukaným. Věřte, že je pěkný pocit zvládnout něco exotického.

Příště zase o něčem od monitoru a letadlech.

Přeju všem lidem dobré vůle krásný a pohodový rok 2011. Kolik startů, tolik přistání. 

Zdeněk Tichý

tichyzdene@seznam.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka