Martin Šonka se chystá na Red Bull Air Race 2010

15.12.2009

Nákup a vyladění letadla pro sérii Red Bull Air Race považuje za svůj současný hlavní cíl akrobatický pilot Martin Šonka, který se v březnu příštího roku má v Abú Zabí zúčastnit této prestižní světové soutěže. Jako vůbec první český akrobatický pilot získal dvouletý kontrakt na působení v těchto extrémních závodech označovaných za formuli 1 ve vzduchu.

"Musím koupit letadlo a dobře ho naladit, aby mi vyhovovalo přímo ´do ruky´. Musí být připraveno do Abú Zabí na první závod. Věřím, že se mi podaří najít dostatek sponzorů, kteří tuto aktivitu podpoří," řekl Šonka na tiskové konferenci.

První český pilot, který se do tohoto šampionátu probojoval, považuje svou účast za splnění životní mety. "Je to vrchol sportovní kariéry. Když jsem začínal létat, ani jsem v to nedoufal. Je to splněný sen," řekl. Příprava podle něj vyžaduje mimo fyzického výcviku také zvládnutí technických záležitostí kolem letadla. V současné době vyjednává nákup stroje, který se pak musí náležitě upravit.

Jednatřicetiletý vojenský pilot, který je zároveň českým šampionem v letecké akrobacii, se domnívá, že k účasti v prestižních závodech mu pomohly mimo jiné jeho zkušenosti z armády. "Politika výběru je složitá. Musíte se dostat na určitou úroveň letecké akrobacie, umisťovat se na mistrovstvích Evropy a světa. Je spousta aspektů, které to ovlivňují včetně znalosti angličtiny," uvedl.

Nejsledovanější na světě

Upozornil, že je dosud jedním z mála zástupců zemí bývalého východního bloku. "Kromě mě je tam jeden Rus a jeden Maďar. Také to, že jsem voják, mohlo hrát značnou roli. Mají dobré zkušenosti s vojenskými piloty. Příprava na vojenské létání je více než vhodná pro tento agresivní způsob létání nízko nad zemí," uvedl.

Zdůraznil, že závody Red Bull Air Race patří k motosportům, které jsou nejsledovanější na světě. "Závody se přenáší do 180 zemí světa. Je tam obrovské množství lidí. Letos v Barceloně bylo přes milion fanoušků," uvedl. Role sponzorů by podle něj mohla být pro podnikatele zajímavá. "Rád bych spolupracoval s českými firmami. Lepší reklamu by asi těžko hledaly," dodal.

Nástup českého pilota je spojen s odchodem dvou závodníků ze soutěže, která má 15 účastníků. Spolu s ním se do výběru letos dostal brazilský letecký akrobat.

Motivací pro Šonku je prý zejména požitek z létání. "Nedovedu si představit, že bych někde jinde, v jiném sportu zažíval to, co zažívám při letecké akrobacii. Je to adrenalin spojený s naprostou volností pohybu, pocit svobody, pocit síly stroje. Nedovedu si představit, že bych se věnoval něčemu jinému," uvedl.

Závody Air Race mají za svou šestiletou historii pověst jednoho z nejvíce extrémních sportů. Soupeří v nich nejlepší piloti světa v nízkém letu na dráze s dvacet metrů vysokými nafukovacími pylony. Těm se říká vzdušné brány a piloti kolem nich prolétají rychlostí až 370 km/h.

Martin Šonka
Přezdívka: Čonkin
Datum narození: 26. 3. 1978
Disciplína: letecká akrobacie, Red Bull Air Race
Výsledky: Mistr republiky v letecké akrobacii
                5. místo Světové letecké hry 2009
                3. místo World aerobatic cup 2008
                17. místo ME 2008,
                25. místo MS 2009,
                9. místo MS 2009 - Freestyle
Úspěchy: získání superlicence pro Red Bull Air Race
Profese:  vojenský pilot
Další sporty a končíky: plachtění na větroních, lyžování, motorky
Životní filozofie:  Překážky jsou od toho, aby se překonávaly.
Kdo jsem: Ten, kdo je šťastný, když létá.
Nejsilnější zážitek: létání mezi pylony při kvalifikaci do Red Bull Air Race a díky mému povolání a koníčku spoustu dalších nádherných letů
Další sporty, které respektuji: sportovní gymnastika a další, když se dělají na 100%
Nejdůležitější člověk: moje rodina a přátelé
Oblíbené jídlo:  každé dobré a musí ho být dost
Oblíbená hudba:  Queen, ABBA, U2
Svoji kreativitu vyjadřuji: kde jinde než v kabině letadla
Nejoblíbenější místo na zemi: letiště
Životní cíl: Být nejlepší na světě a hlavně všechno ve zdraví přežít.
Weby:  www.martin-sonka.cz, www.lsc.cz, www.redbullairrace.com

Red Bull Air Race   Martin Šonka   Výsledky 2009  Jak létá Martin Šonka - video

zdroj: ČTK, Sport   flyMag-FS foto Red Bull Air Race

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka