Jak vybírat počítač pro provozování FS (část 2)

26.04.2010

Část druhá

Dnes si povíme něco konkrétnějšího, jaké komponenty použít do vašeho FS-PC

Začněme od základu.

  1. Počítačová skříň. Zdá se vám to zbytečné? Nemylte se. Je to stejné, jak když vybíráte byt.  Prostorný, dobře větratelný byt bude pro váš život určitě příjemnější, než malá zatuchlá špeluňka. Totéž platí u skříně. Není třeba žáden luxus, ale prostorná, dobře větraná skříň, zvlášť u herního stroje je vhodná. 12cm ventilátor vpředu na sání a vzadu na výfuk, nebo aspoň příprava na umístění ventilátoru by měla být samozřejmá. Takovouto skříň seženete v pohodě od 1000kč. 

  2. Počítačový zdroj je zásobárna energie. Nepodceňujte! Nejen výkon zdroje, ale jeho efektivita – účinnost, jsou důležité hodnoty. U slabšího pc 450 – 500W, u silnějších 550-600W by mělo postačovat. Hodně záleží také na tom, kolik  a jakých věcí chcete ve svém PC mít.. Vždy kupujte pouze zdroje značkové typu SEASONIC, ENERMAX, může být i lepší FORTRON.

  3. Pevný disk. Kapacitu zvolte podle vašich potřeb. Jen malé upozornění - Pro FS se vyplatí mít zcela zvláštní HD. Jeden tedy budete mít pro systém  a vaše data, druhý jen pro FS. Ideálem jsou speciální rychlé disky firmy „Western Digital“ o názvu „Velociraptor“, ale jsou dosti drahé. Z běžných disků bych doporučil se dívat na velikost cache. Nejlépe disk s 32mb cahce. POZOR na různé BLUE a GREEN a jiné šetřící edice. Tyto disky bývají zpravidla pomalejší a tudíž pro simulátor velmi nevýhodné.

  4. Operační paměti. (RAM) Dnes již jasně DDR3. Velikost nejlépe 2 X 2GB. Čím rychlejší tím lepší. 1600mhz a časování 8-8-8-24 je OK.

  5. GPU – pro levnější stroje, nad 2500kč, pro lepší okolo 5000kč.

  6. CPU - postačí  od 2000 kč, pro výkonné mašiny pak od 4000kč nahoru

  7. Základní deska (MB) – musí být podle procesoru. Záleží na patici, aby to byla ta správná deska, pro danou řadu procesorů . Taktéž třeba rozmyslet, kolik jakých zařízení (televizní karta apod. tam chcete mít) a jaké konektory. Zda třeba potřebujete, nebo využijete vstup na kameru a další aspekty.

Jak by mohla vypadat například taková základní sestava pro provoz  simulátoru? 

Skříň ………….… Cooler Master ELIT 330………………...………....1000

Zdroj……………...Seasonic OEM 500W …………………................1100

Pevné disky…….... WD Caviar Black wd640…..............................1500

RAM……………...2X1GB DDR2 A-Data 800Mhz CL-4……........1300

GPU………………ATI 5750………………………………………....3000

CPU………………AMD Athlon II X2 250…………………………..1600

MB………………..MSI-790XT………………………………….……1600

DVD mech………..LG GH22………………………….……..…......500

Dohromady, zaokrouhleně - 11 000,- Kč  bez systému a sestavení.  Určitě jste si všimli, že nahoře doporučuji paměti typu DDR3 a v návrhu jsou uvedeny dosluhující DDR2.  Je to tak cíleně, jelikož tato sestava je dělané jako minimalistická, s ohledem na cenu. Také spíše pro uživatele Windows XP. Pro vyšší systémy doporučuji více RAM. (2X2GB)Možnosti rozšíření pak spočívají v koupi rychlejšího CPU, nebo lepší GPU .

Považujte toto za základ pro provoz FS9. Pro nejnovější FSX je ale tato sestava nedostačující. Nicméně FSX je natolik náročný, že stejnou plynulost simulace, jako u FS9 „prozatím“ nelze očekávat u žádného HW.  V každém případě i na této základní sestavě můžete počítat s dobrým výkonem pro FS9. V základu vám pojede luxusně. Přidání doplňků  pak sice bude znamenat jistá omezení,  nicméně pořád platí, že i za tuto cenu  si simulátor víc jak slušně užijete.

 Sestava – jako lepší průměr s přihlédnutím k ceně. 

Skříň ……….….… Cooler Master Centurio 534……………...…..……1200

Zdroj………….…...Seasonic OEM 600W …………………................1100

Pevné disky…….... 2X WD Caviar Black wd640…...........................3000

RAM……………...2X2GB A-Data Vitesta 1600 cl 8……………......…2800

GPU………………ATI – Radeon 5850……………………………….6500

CPU………………Intel Core i5-661……………………….…..……..4600

MB………………..Gigabyte GA-P55-UD3………………..…...…...3000

DVD mech………..LG GH22……………………………...…..……..500

 

Za necelých 23 000,- Kč dostanete už opravdu výkonnou sestavu.  Pojede vám na ní i FSX s doplňky, sice s plynulostí stejnou, jak ve FS9 počítat stále nemůžete, ale už si zahrajete.  Za to FS9 i ostatní simulátory si na této sestavě můžete vychutnat se vším všudy.  Veškeré myslitelné doplňky zvládne v pohodě, bez toho, že by jste museli někde slevovat z nastavení detailů.  O málo levnější alternativou k této sestavě, pokud vyžadujete a využijete čtyřjádrový procesor by mohl být AMD Phenom X4 965 za rovných 4000kč, či v případě FS9 levnější, ale zcela dostačující GPU ATI 5770 za něco málo přes 3000 kč. Pokud se ještě spokojíte jen s jedním pevným diskem, rázem šetříte téměř 5500 kč při stále více, než slušném výkonu.

Závěrem: jestliže si navrhnete vlastní sestavu, konzultujte osobně, nebo mailem s odbornými obchodníky.  Přitom nezapomínejte na to, že hlavním tahounem simulátorů obecně je procesor.  Dejte přednost frekvenci před počtem jader v rámci stejné řady procesorů.

Návrhy sestav i další doporučení berte jako typizované. Jedná se spíš o obecný návod, nástin, toho, kudy by se měli ubírat vaše úvahy  při pořizování“železa“ pro simulátor. Rozdíly ve značkách Intel/AMD, ATI / Nvidia, nejsou v rámci stejné ceny nijak podstatné.  Každé značka má své plus a minus, každá je v něčem lepší a horší, každá má své skalní zastánce a odpůrce. Nevěřte tomu, že si za stejný peníz u konkurence koupíte zázračně vyšší výkon.

S neustálým a rychlým vývojem IT, pokud bude stálo něco za pozornost z pohledu simulátoru, připíšu nějakou aktualizaci.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru!!!!!!

Za obrázky děkuji Greedymu

Martty, správce sekce Flight simulátor

http://www.lkmt.cz/

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 04.05.2010 14:52, Vložil : autor "MARTTY"

Díky všem za příspěvky a jen krátký komentář. Články se snažím psát co možná nejvíc OBECNĚ a jednoduše. Tak, aby se každý mohl rozhodovat sám a porozuměl "podstatě". Není cílem rozebírat do podrobna jednotlivé komponenty, ale jen utvořit čtenářům rámcový obraz. FLYMAG není PC magazín a z toho vycházím. Sestavy jsou typizované – čili pouhá šablona, návod, jak na to. Konkrétní podklady a fakta lze jednoduše ověřit. http://www.jetlinesystems.com/hellfire_gsi.html http://pctuning.tyden.cz/hardware/pc-sestavy/17175-doporucene-sestavy-duben-2010?start=4 http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=63&t=4785 Vše je mířeno k simulátorům a podloženo dlouholetou zkušeností a je možno dohled na internetu. Jednoduchá a obecná forma není neznalostí, ale záměrem.

Odpovědět

Datum : 04.05.2010 01:03, Vložil : OKPPT

Hm, dívám se, že jsem se moc rozkecal a překročil max počet znaků. Nicméně jsem chtěl říct, že je Maartyho článek docela dobrou inspirací k upgradu mého PC. Jak už jsem psal, jako student chci rozumný výkon za rozumné prachy. Možná časem, až nebudu vědět, do čeho mám vrazit peníze, koupím si nejdražší PC na trhu i s jedním blokem jaderné elektrárny Temelín.:)

Odpovědět

Datum : 04.05.2010 00:56, Vložil : OKPPT

"Copak to se vybírá podle ceny? - Toho bych se chtěl dožít, nevybírat něco podle ceny ." A tady je jádro pudla. Při stavbě PC není hlavním faktorem cena, nýbrž je jedním z mnoha faktorů. Já osobně nehodlám do PC, které je stejně za dva tři roky beznadějně zastaralé vrážet více, než 15 tisíc(bez mechanik a disků). Důležité jsou pro mě faktory jako celkový užitek, zkušenosti s jednotlivými komponenty v poměru k ceně. To že mi tam třeba nepojedou žhavé herní novinky na plné detaily mi nevadí. Kdybych byl až takový gambler, co má PC jenom na hry, asi bych si koupil spíše konzoli. Ikdyž u PC trávím celkem dost času, jenom část z toho věnuju simulátorům. A vzhledem k tomu, že mám momentálně simulátory jako náhražku reálného létání, spíše než maximální detaily a "reálnější odlesky a stíny, než reál" vystačím si se slabším PC, kde sice nebude grafika tak našlapaná, ale požitek z letu bude stejný. Zhruba téměř před rokem jsem přešel z herní serie MSFS k X-Plane, který je podstatně méně ná

RE: Mě se to nezdá ...

Odpovědět

Datum : 29.04.2010 12:31, Vložil : android

Počítačová skříň: Do tisíce? No když nejdete po vzhledu (zjevně se bavíme o skříni bez zdroje), tak to se do tisícovky rozhodně dá vybrat. V čem je Centurion rozumná a ostatní jsou nerozumné? :) Spotřebu dle mého autor udal s ohledem na očekávané další komponenty v PC. Jaká navrhovaná sestava, na které dneska pojede FSX, neleze přes 300W? Autor sám píše, že 600W má až pro výkonnější stroje - u většíny výkonných grafických karet najdete požadavek na zdroj minimálně 500W! A Fortrony řadit mezi kvalitní kousky? - Tak já z osobní zkušenosti jsem zatím spokojený. Jakou vy máte tu negativní? Operační paměti: "Čím rychlejší tím lepší." - Co na tom neplatí? Vy máte nabušenou, vysoce výkonnou pomalou paměť? Jak chcete do jednoduchého článku shrnout problematiku výkonnosti, značení a taktování pamětí? GPU+CPU: Copak to se vybírá podle ceny? - Toho bych se chtěl dožít, nevybírat něco podle ceny ...

Odpovědět

Datum : 29.04.2010 00:35, Vložil : Greedy

Osobně jsem si stavěl PC přímo na použití s FS9 a Martty byl první kdo kloudně poradil. Začal poměr/cena a já jsem si to doladil. Marttyho znám osobně, stavbě a ledění PC pro FS9 se věnuje dlouhodobě a věci rozumí. Zvlášte pak s ohledem na co nejlepší provoz simulátoru, přičemž vždy vybírá komponenty s ohledem na jejich cenu za výkon. Málo kdo ti konkrétně odpoví na některé věci PC hardware + FS9 jako on a každopádně si nemyslím, že je v tomto hledu mimo.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka