Jak vybírat počítač pro provozování FS (část 1)

18.04.2010

Sérií článků o Flight simulátorech a jejich využívání v praxi vás provází Martty, odborný konzultant sekce Flight simulator leteckého magazínu flyMag.cz 

Část první

Železo, PC, strojovna, comp, nebo jak nazveme onen požírač času.  Jednoduše  počítač na kterém budete svého „koně“ provozovat bývá oříškem, vzhledem k jeho specifice a vysoké náročnosti na HW (hardware).  Co je dobrá zpráva, že třeba zmiňovaný FS2004 vám víceméně poběží, na dnes  každém průměrném moderním PC. (bez doplňků).

V první řadě čemu se obloukem vyhněte, je nákup hotového pc v různých superhypermega-marketech a přidružených  elektrosvětech.  Nejen, že přeplatíte značnou část  těžce vydělaných penízků, ale ve většině případů koupíte i něco, co je už „OUT“ , nebo co ani nechcete.

Počítače zásadně nakupujte u odborníků, nejlépe v renomovaných prodejnách, které jsou již dnes na trhu vyprofilované. Nejen, že vás budou s největší pravděpodobností obsluhovat odborníci, ale budete mít i větší výběr za slušnější ceny.  K takovýmto obchodům patří například ALFACOMP,  ALZA, CZECH-COMPUTER a další.   Zde si můžete koupit buť již hotovou sestavu, nebo na míru nechat sestavit. A to jak sami, tak po poradě s prodejci. Taktéž zde můžete nakoupit jen jednotlivé komponenty a PC sestavit sami, nebo požádat někoho znalého věci. V tomto případě si ovšem musíte být vědomi některých omezení týkajících se záruky. Sestrojení PC v prodejně zpravidla nepřesahuje 1000kč, někde dokonce bývá již zahrnuto v ceně, pokud nakoupíte veškeré komponenty pro stavbu. Vše můžete vyřešit taktéž prostřednictvím internetu.

Prokousali jsme se úvodem a teď co a jak vybrat.  Nejdříve k pochopení problematiky je třeba  zdůraznit, že MSFS se sice prodává jako „hra“, ale z hlediska PC jí tak úplně není. Běžné hry bývají zpravidla nejvíce ovlivněny výkonem grafické karty. (dále jen GPU).  Ne že by GPU byla zcela zanedbatelná, ale simulátory bývají nejvíce odvislé od výkonu PC jako celku, jenž je určen výkonem procesoru (dále jen CPU). A to ještě v našem případě jen jeho jednoho, max. dvou jader.   Proto hlavní aspekt výběru pro nás bude CPU.

Samozřejmě čím výkonnější, tím lépe. Je třeba ale upozornit, že špičkové modely CPU, jsou zpravidla jen o jednotky procent výkonnější, než jejich průměrní kolegové, zato cena bývá vyšší až několikanásobně.  Pokud si tedy chcete koupit tzv. nabouchaný moderní stroj, je to ideál k MSFS. Jen je třeba mít na paměti,  jeho vyšší, většinou nepřiměřenou cenu. Že by ho simulátor nevyužil není moc pravděpodobné.  Ale takový stroj si koupíte klidně i beze mne a proto svoji pozornost napřu spíš do minimálního základu a výkonného PC za dobrou cenu.  

Než se ale  dostaneme ke konkrétním komponentám,  řekněme si aspoň minimum o ostatním HW (hardware), který v souvislosti s FS budeme ještě potřebovat.  Předně (samozřejmě nejen pro FS) je to monitor. JAKÝ? Tak to přátelé záleží opravdu jen a jen na vás, vašich nárocích a peněžence. Od starých CRT monitorů, přes LCD, širokoúhlé LCD, plazmové TV až k promítacím plátnům. Pokud máte dostatečnou grafickou kartu – není problém. Taktéž možnost provozování na více monitorech současně je možné. Buť si můžete pohled rozložit, nebo třeba na jeden monitor dát pohled na hlavní panel a okno a na druhý kupříkladu rádia, FMC, nebo jak je libo. Snad nejběžněji jsou dnes používané 22palcové LCD monitory. U těchto monitorů se musíte připravit na trošku roztažený obraz v základním (tzv. 2D cocpitu). Ale nelekejte se. Je to jen o zvyku.

Další nezbytnou součástí vašeho vybavení je ovládací zařízení, kterým budete éra ve svém FS řídit, teda pardon – pilotovat!!!!  Tato oblast má další nepřeberné množství možností a variant.  Tou základní je samozřejmě klasický JOYSTICK.  Hlavně ať má páčku na ovládání tahu motoru. Koupíte-li od Saitek, určitě neprohloupíte. Např. Saitek CyborgX, nebo Aviator.

Další, finančně náročnější možností jsou tzv. „berany“, k tomu zvlášť plynové páky a třeba ještě pedály. Nutno ale říct, že zážitek s pilotování zas posouvají o notný kus dál.  Sami musíte zvážit, jestli budete více využívat ruční řízení, nebo zda budete preferovat let na „autopilota“ a jaká investice je pro vás ta pravá ořechová. 

A to je jen zlomek toho, jak si zpříjemnit zábavu. Existuje nepřeberné množství různých dalších možností a doplňků. Nejsem sice až tolik jejich příznivcem, jelikož už se jedná o vysoké finanční obnosy a tudíž je na zváženou, jestli raději nedojít na první letiště, nebo přímo Flying Academy  a nepřihlásit se do kursu pilota. Ale je třeba mít na paměti, že ne všichni jsem zdrávi, nebo ještě relativně mladí. Hodně uživatelů simulátorů je právě těch, kterým život, i kdyby sebevíce chtěli, neumožnil splnit si svůj sen a stát se pilotem. A právě tito uživatelé si mohou aspoň částečně svůj sen plnit takto a vyšperkovat si svůj simulátor nejrůznější HW. A co mam právě teď na mysli?  

Nepřeberné množství různých replik rádií, FMC, Throttle Qudrantů, MCP, Instrument panelů, multi panelů, GPSesek a dalších zařízení. Jedná se buť o věrné repliky z konkrétních letadel, nebo universální zařízeni pro ovládání více typů .

Kde je nalézt?

Nejlépe na různých www stránkách obchodů se zaměřením na letecké simulátory. Jen pro ilustraci uvádím například: www.simpilot.com, nebo www.simmarket.com.  Pokud je pořádně prostudujete, sami zjistíte, že si můžete doma složit téměř dokonalou kopii cockpitu dopravního letadla. A že to jde, se pokusím doložit, v případě že mi vše vyjde v některém dalším díle ke konci roku.  

 

Příště si řekneme konkrétnější možnosti a návrhy komponent,  vhodných pro stavbu PC  pro simulátory. 

AHOJ – MARTTY   http://www.lkmt.cz/

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

FS 1

Odpovědět

Datum : 02.05.2010 21:39, Vložil : jozef

super

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka