Co je vlastně onen fenomén Flight Simulator?

09.04.2010

Sérií článků o Flight simulátorech a jejich využívání v praxi vás bude provázet Martty, odborný konzultant sekce Flight simulator leteckého magazínu flyMag.cz 

Simulace??? Hra??? Hraní si na realitu??? Výukový program??? 

Ano. Přesně takovéto diskuse probíhají po celém světě, na různých fórech, v komunitách tzv. „simerů", což jsou uživatelé tohoto….čeho vlastně????

Jednoduše by se dalo říct – je to software, či program. Ale kam ho zařadit?  V názvu má „SIMULÁTOR“ a prodává se jako „HRA“.  Jak s tím naložit???

A v tom se právě ukrývá to největší kouzlo FS. (Flight Simulator). Bude pro vás PRÁVĚ tím, čím chcete, aby pro vás byl.  Nevěříte? Můžete – přesvědčím vás. FS můžete mít jako hru. Jednoduše si jej nainstalujete a budete si po krátkém nastudování a seznámení HRÁT. Můžete se stát jak pilotem malé Cessny, tak velkého dopravního letadla a vozit svoje fiktivní cestující. Koukat se okolo sebe, pozorovat krajinu i své vlastní letadlo a to jak z venku, tak přímo s pilotní kabiny. Můžete se kochat ubíhající krajinou, přes internet stahovaným aktuálním  počasím a u toho si představovat, že jste to opravdu VY, kdo to všechno řídíte.

Nebo…se můžete začít vzdělávat v tom, snad nejhodnotnějším, co například MSFS (Microsoft FS) ve svém programu zahrnuje a tím je letecká škola jednoho z předních amerických instruktorů létání Roda Machada. Samozřejmě je to škola pro podmínky simulátoru. Nicméně není to žádní náhražka . Pouze je přizpůsobená, maximálně zjednodušená tak, aby i „pouhý“ uživatel se dozvěděl něco ze základů létání, aerodynamiky, přístrojového vybavení letadel. Tato škola vás také naučí porozumět leteckým mapám a radionavigačním zařízením. Dokonce si pak vše vyzkoušet v interaktivních lekcích.

Takto vyzbrojeni pak již můžete přejít do skupiny náročnějších uživatelů FS. A bude vás určitě zajímat, že FS obsahuje nejen databázi téměř všech letišť na světě, ale taktéž (i když neaktualizovanou) databázi radionavigačních zařízení od NDB po ILS  Můžete si naplánovat trasu a buď se vydat sami, nebo za pomoci virtuálního řídícího, na vámi zvolenou trasu, nebo vyhlídkový let.

Poslední možností je pak zúčastnit se tzv.ON-LINE létání. Za tímto účelem pak vznikly profesionální sítě IVAO a VATSIM, které vám poskytnou služby řízení letového provozu, kopírující reálné létání. Na těchto sítích je již pak nutná alespoň minimální znalost angličtiny (pokud nelítáte zrovna doma), letecké komunikace a frazeologie a taktéž leteckých předpisů pro přístrojové létání. Pro ty, kteří upřednostňují „JEN“ polítání, popřípadě preferují „POUZE“ techniku a pilotáž a nechtějí, nebo nezvládají komunikaci a přitom se chtějí setkat taktéž na virtuálním nebi se svými kamarády, slouží přímo v prostředí FS „MULTIPLAYER“ a množství volných serverů, na kterých je možno tuto činnost provozovat. Na těchto se můžete domluvit s kamarády a podnikat letecké výlety, tréninky, skupinové lety – prostě prostor je neohraničený. Taktéž je možnost stát se členem bezpočtu virtuálních aerolinií, ať již zcela vymyšlených, určených k zábavě, až po aerolinky, pečlivě kopírující jejich reálné předlohy, dokonce s kariérním postupem.

Sami teď vidíte, čím vším může simulátor být.  Můžete jen tak poletovat, můžete se učit o letadlech, leteckém provozu, přístrojích, můžete se naučit leteckou frazeologii a téměř do puntíku pak kopírovat letecký provoz.  Můžete jen tak, bez jakýchkoliv hlubších znalostí, poletovat jak sami, tak s kamarády, nebo se účastnit víceméně věrné simulace provozu. Můžete dát přednost znalostem letadla jako takového,  teoretickým základům pilotáže,  aerodynamice, komunikaci, nebo to vše spojit do kupy. 

Tím se dostávám zpět na začátek. Co je vlastně FS. A nejspíš teď už sami vidíte pravdivost mých slov, že FS pro vás bude to, čím ho chcete mít. Já osobně preferuji termín „ZÁBAVA“

To proto, že většina uživatelů ho používá jako svého koníčka, k trávení volného času, nenaplněným cílům, nebo zpříjemnění života. Zkrátka jako zábavu, hobby, chcete-li, či odreagování.

Jen malá část lidí „zatím“ využívá tento program z profesních důvodů. Ale i těmto uživatelům se může FS přizpůsobit. Nepotřebují množství domečků a stromečků, nepotřebují drahé doplňky letišť, protože jim to bude nejspíš jedno, jestli budova na letišti bude vypadat stejně jak budova na tomtéž letišti ve skutečnosti. Půjde jim spíš o podstatu věci. Například zjistit, které přístroje v letadle jsou, co z nich lze vyčíst, jak a čím se letadlo ovládá a proč, jaké jsou základy aerodynamiky pro létání.

Samozřejmě také zjistí, jaké existují radionavigační zařízení, jak je využívat a jak se orientovat a číst z map.

Další možností je pak aspoň částečný nácvik přístrojového létání v profesionálních doplňcích některých typů letadel, ve kterých se seznámíte s jejich cockpitem a zpravidla dostanete i obsáhlý manuál.

Každý si najde něco. A já bych rád tento první svůj článek využil k tomu,  abych nejen přitáhl další zájemce o tuto nádhernou zábavu a zdroj informací a seznámil s ní ty zatím neznalé. Rád bych současně oslovil také svět „simerů“, aby neřešil neustále problém, co FS vlastně je a aby se tolerantně dívali na ty, kteří ve svém FS vidí něco jiného, než oni sami.

Věřím, že se mi aspoň trochu podařilo osvětlit, nejen tedy „CO“ je vlastně onen fenomén "Flight Simulator“, ale taky přiblížit těm, co tuto zábavu ještě neznají, jeho možnosti a využití.

Příště si povíme něco, jak, kde a jaký počítač, nebo komponenty si koupit pro provozování simulátoru.

Autor článku: Martty

Napište Marttymu

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

GBJGwBNMHAZG

Odpovědět

Datum : 25.03.2011 11:55, Vložil : jonn1

comment2, 2nd mortgage bad credit loan, [url="http://cejofuja.55fast.com"]2nd mortgage bad credit loan[/url], http://cejofuja.55fast.com 2nd mortgage bad credit loan, 5722, 2005 mortgage fraud assessment, [url="http://cefylepo.55fast.com"]2005 mortgage fraud assessment[/url], http://cefylepo.55fast.com 2005 mortgage fraud assessment, 62400, 100 lender mortgage percent, [url="http://bonityki.55fast.com"]100 lender mortgage percent[/url], http://bonityki.55fast.com 100 lender mortgage percent, :[, 1st financial mortgage, [url="http://betoxaco.55fast.com"]1st financial mortgage[/url], http://betoxaco.55fast.com 1st financial mortgage, 17289, 203 k mortgage loan, [url="http://buromele.55fast.com"]203 k mortgage loan[/url], http://buromele.55fast.com 203 k mortgage loan, 9333,

martty

Odpovědět

Datum : 02.05.2010 21:19, Vložil : jozef

je to super uvod k FS skutocna realita

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka