Pardubické letiště obnovilo pravidelnou linku do Alicante

08.07.2020

Pardubice (ČTK) Stovka lidí v pondělí odletěla se společností Ryanair z pardubického letiště do Alicante ve Španělsku. Letiště bylo kvůli pandemii koronaviru zavřené pro osobní přepravu od poloviny března, dneškem obnovilo provoz pravidelné linky. V sobotu už odletěl první charter do Burgasu v Bulharsku, řekla dnes novinářům Hana Šmejkalová, ředitelka společnost East Bohemin Airport.

"Po tak dlouhém a složitém období se otevřela první pravidelná linka. V červenci budeme létat jednou týdně, linky jsou krásně vytížené, i když se ještě dají koupit letenky. Od srpna budou dvě linky týdně," řekla.Cestující museli vstoupit do terminálu v rouškách, které si museli ponechat i v letadle. Zaměstnanci letiště měli roušky, obličejové štíty a rukavice, v terminálu byla k dispozici dezinfekce. Lidé se na dovolenou po nouzovém stavu těšili.

"Měli jsme letenky na duben, které nám zrušili. Čekali jsem na otevření letů v létě. V Alicante máme letní bydlení. Budeme sportovat, chodit na výlety," řekla cestující Veronika Witmanová.

Mladá žena odlétala s partnerem a malým dítětem. Nebyla jediná, komu koronavirová pandemie narušila plány na dovolenou. "Létám do Španělska každý rok, mám tam rodinu. Už se nemůžu dočkat. V květnu mi let zrušili," řekla Eva Hajnová.

"Měli jsme letět v červnu, což jsme kvůli koroně museli zrušit. Byly momenty, že jsme si říkali, že to zrušíme úplně. Ale máme možnost být na čerstvém mořském vzduchu," řekla Eva Vrabcová.

Letiště neuskutečnilo od poloviny března, kdy bylo zavřené, kolem 150 letů. Letos očekávalo, že odbaví 200.000 cestujících, což se mu kvůli koronavirové pandemii nepodaří, uvedla Šmejkalová.

"Přišli jsme o lety Alicante, které byly plánované na začátek března, přišli jsme o ruské chartery z Petrohradu a Moskvy, protože Rusko je totálně uzavřené. A přišli jsme o lety společnosti SkyUP, která létá do Kyjeva," řekl předseda představenstva East Bohemian Airport Petr Juchelka.Podle něj bude letošní propad 40 milionů korun, jsou v něm ovšem odpisy, finanční ztráty budou nižší. Společnost EBA požádala své akcionáře, Pardubice a kraj, aby 16 milionů korun určených v základním kapitálu na investice šlo do provozních nákladů.

"Leteckou dopravu jako akcionáři bychom měli podpořit. Naše letiště nemá takovou režii, stojí za to ho podržet," řekl radní Michal Kortyš (ODS). Osobně případnou další pomoc v krajské radě podpoří, dodal.

Kromě letů do Alicante z pardubického letiště budou přes léto létat dvakrát týdne dva chartery do Bulharska dvou cestovních kanceláří, VVV Tour a Krasim Tour. Od září začne z Pardubic nově létat maďarský Wizz Air, třikrát týdně do Kyjeva a třikrát týdně do Lvova. Dále se čeká, kdy obnoví provoz ukrajinský dopravce SkyUP s lety do Kyjeva. Rossiya Airlines létá z Pardubic do Ruska od října. "Jsem optimista, že lidé budou chtít létat, a když nám to bude umožněno, tak létat budeme," řekla Šmejkalová.

Zdroj: ČTK

Foto: Letiště Pardubice

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka