Aerolinky Ryanair se jmenují po svém zakladateli

07.07.2020

Dublin/Praha  (ČTK) - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair, jejichž první let se uskutečnil 8. července 1985, nesou jméno po jednom ze svých zakladatelů - Tonym Ryanovi (1936 až 2007). Jejich filozofie spočívá v eliminaci všech doprovodných nákladů a ponechání co nejnižší ceny za letenku. Další služby jako třeba zavazadlo v podpalubí, jídlo či pití jsou pak za příplatky. Firma má malou administrativu a využívá levnější letiště.Ryanair, dnes největší nízkonákladový letecký přepravce v Evropě, začal skromně, první cestující vozil letadlem s 15 sedadly z irského Waterfordu do Londýna-Gatwicku a zpět. Zatímco v roce 1985 firma přepravila 5000 cestujících, o 15 let později už jejích služeb využilo sedm milionů zákazníků.

V roce 1991 do malých a ztrátových aerolinek nastoupil tehdejší daňový konzultant Michael O’Leary, který se znal s Ryanovými syny a jejich otec ho najal, aby vyvinul úspěšnou obchodní strategii. O tři roky později se O’Leary stal šéfem Ryanairu. Ve firmě provedl zásadní změny a začal bojovat s nadnárodními aerolinkami.


Pozice Ryanair posílila po teroristických útocích z 11. září 2001. Pokles cestujících tehdy vedl k bankrotům tradičních firem, jejichž náklady byly vysoké. Trh ovládli levní operátoři, kteří začali šlapat na paty i evropským lídrům jako British Airways či Lufthansa.

Dnes firma podle svého webu provozuje 82 evropských základen, v roce 2016 otevřela jednu z nich i na pražském letišti. Letos se také Ryanair kvůli pandemii koronaviru ocitl v problémech. Začátkem května oznámil, že plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, což je asi 3000 lidí. Dodal, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Ve flotile má nyní přes 300 letadel typu Boeing 737-800.

i

Před začátkem koronavirové krize Ryanair v Praze provozoval přes 30 linek, u více než 20 z nich oznámil, že je obnoví od července. V létě chce také spustit dvě nové linky z Prahy. Od srpna bude létat do Košic a také na kyperský Pafos, zároveň navýší počet letů do tradičních letních destinací v Řecku, v Chorvatsku a ve Španělsku.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka