Před 90 lety stroj ČSA poprvé letěl do zahraničí

30.06.2020

Praha (ČTK) - Sedm let po svém založení se Československé státní aerolinie (ČSA) rozhodly opustit hranice tehdejšího Československa a vyslat svůj první stroj do zahraničí. Stalo se tak před 90 lety, 1. července 1930, na lince Praha - Záhřeb.

Na první zahraniční spoj aerolinky nasadily letoun Ford 5 AT-C Trimotor pro 14 cestujících a dvoučlennou posádku. Český letoun přivítali na přistávací ploše v Záhřebu zástupci města, jugoslávské vlády i armády. Letoun Ford však u ČSA dlouho nesloužil. Již 22. srpna 1930 se při letu z Prahy do Brna za bouřky zřítil na dům v Bedřichově u Jihlavy. Neštěstí přežil jediný z 13 lidí na palubě.Již v roce 1933 ČSA rozšířili mezinárodní lety o linku Praha - Bukurešť a v roce 1936 byly zahájeny pravidelné lety z Prahy do Moskvy. Teprve následující rok se na palubách letedel ČSA objevily letušky a do začátku druhé světové války, která rozvoj ČSA přerušila, bylo možné s ČSA z Prahy zaletět i do Bruselu, Paříže, Říma a Budapešti.ČSA byly založeny 6. října 1923 a o 23 dní později podnikly svůj vůbec první let z Prahy do Bratislavy. V následujících letech byla Praha letecky propojena s Brnem, Košicemi a západočeskými lázněmi.

 

Zdroj: ČTK

Foto: SDASM Archives

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka