Letiště v Čáslavi čeká výluka, část gripenů přeletí do Pardubic

22.06.2020

Čáslav (Kutnohorsko)  (ČTK) - Čáslavské vojenské letiště čeká v červenci výluka provozu. Důvodem je plánovaná technická odstávka řídicí věže, údržba zpevněných ploch a budování nové infrastruktury. Personál a technika včetně části letounů JAS-39 Gripen se přesunou na záložní letiště v Pardubicích, řekla dnes ČTK mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav Hana Havrdová.S přeletem letecké techniky do Pardubic se počítá 7. července, záložní termín je o den později. Návrat na mateřskou základnu je naplánován na 27. července. České letectvo má 14 gripenů, podle Havrdové se do Pardubic přemístí šest těchto strojů a stejný počet bitevníků L-159 Alca. "Zbytek letounů zůstane na základně v Čáslavi a bude na nich prováděna předepsaná údržba," dodala mluvčí.

Provoz 12 gripenů a L-159 v Pardubicích bude zabezpečovat personál v počtu do 80 lidí. Ochrana vzdušného prostoru Česka v rámci aliančního systému protivzdušné obrany (NATINAMDS) bude zajištěna z Pardubic dvojicí letounů JAS-39 Gripen. Tyto stíhačky budou podle Havrdové provádět jeden až dva cvičné lety denně.Základna vojenského letectva v Čáslavi, oficiálně 21. základna taktického letectva, je jednou ze dvou bojových složek vzdušných sil Armády ČR. Druhou je vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou. Tradice vojenského letectva v Čáslavi sahá do roku 1955, do plného provozu bylo letiště uvedeno v srpnu 1958.

 

Zdroj : ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka