Semjona Lavočkina proslavily hlavně druhoválečné stíhačky

08.06.2020

Moskva/Praha (ČTK) - Sovětský letecký a raketový konstruktér Semjon Lavočkin, který 9. června 1960 ve věku 59 let podlehl infarktu během zkoušek nové raketové střely, je známý především jako tvůrce stíhacích letounů, které pomohly Sovětskému svazu vyhrát válku. Na strojích z jeho konstrukční kanceláře létala nejen ta největší sovětská esa včetně Ivana Kožeduba, ale také třeba Čechoslováci, kteří za Slovenského národního povstání působili z letiště Tri duby.

Ke studiu techniky se syn židovského učitele ze Smolenska dostal začátkem 20. let minulého století po několikaleté službě v Rudé armádě. Technickou univerzitu absolvoval Lavočkin v roce 1927 a poté více než deset let pracoval jako řadový konstruktér v několika leteckých kancelářích. Jeho šance přišla krátce před vypuknutím druhé světové války, kdy sovětskému velení po zkušenostech ze Španělska i srážek s Japonci na Dálném východě začalo být jasné, že musí výrazně modernizovat letectvo.Lavočkinovou první úspěšnou konstrukcí byl typ LaGG-1 z roku 1940, na němž pracoval s Vladimirem Gorbunovem a Michailem Gudkovem (odtud G v typovém označení), následovaný vylepšeným LaGG-3. Pak přišla první Lavočkinova samostatná konstrukce La-5 (byť na ní ještě pracoval i Gorbunov) a do konce války jeho konstrukční kancelář přišla ještě se "sedmičkou", poslední evolucí řady započaté typem LaGG-1. Tyto stroje jsou označované za jedny z nejlepších sovětských stíhaček války.Po válce ale začala Lavočkinova kancelář - který mimochodem jako jeden z mála podobně vysoce postavených techniků nebyl až do roku 1953 členem strany - ztrácet dech. Tedy alespoň na leteckém poli, kde jej předstihli Mikojan s Gurjevičem nebo Jakovlev. Svou šanci viděl Semjon Lavočkin v raketové technice. Pod jeho vedením vzniklo mnoho z prvních sovětských střel, od těch pro protivzdušnou obranu až po křídlatou raketu Bouře, při jejíž zkoušce na polygonu v Kazachstánu nečekaně zemřel.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka