Provozovatelé dronů se budou muset od příštího roku registrovat

27.05.2020

Praha (ČTK) - Drony budou v Česku létat od začátku příštího roku podle nových pravidel. Provozovatelé se budou muset povinně registrovat na úřadě, evidovány budou i samotné stroje. Změní se také technické požadavky na drony. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Nové povinnosti měly původně platit už od 1. července, kvůli pandemii koronaviru však bylo nakonec jejich zavedení odloženo o půl roku.

"Hlavní změnu představuje povinnost provozovatele dronu registrovat se v novém registru Úřadu pro civilní letectví, od kterého získá unikátní identifikační číslo, kterým označí všechny své drony. Tato registrace se bude týkat drtivé většiny dronů. Bude probíhat on-line a zdarma," uvedl ředitel odboru civilního letectví ministerstva Zdeněk Jelínek.

Povinná registrace bude platit pro všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky.Zavedeny budou také tři základní kategorie bezpilotních strojů, a to otevřená, specifická a certifikovaná. Nejnižší kategorie "otevřená" umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, když provozovatel splní některé předepsané podmínky. Střední "specifická" kategorie umožní za určitých podmínek provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů nižší kategorie. Nejpřísněji regulovaná "certifikovaná" kategorie je pak zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz bezpilotních letadel v budoucnu.

Nová pravidla zatím nebudou měnit stávající místa, v nichž je létání dronů zakázáno nebo omezeno. Nově naopak budou stanoveny i požadavky na technické parametry a vybavení dronů prodávaných v ČR. Po přechodnou dobu dvou let však bude možné provozovat i stroje podle současných pravidel. Přechodně budou moci být provozovány i modely letadel od provozovatelů ze Svazu modelářů ČR.

Novinky při provozování bezpilotních letadel budou platné ve všech zemích Evropské unie.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka