Letitě přesune dráhu a přestaví odbavovací plochy za 835 mil. Kč

25.05.2020

Praha ČTK - Na pražském letišti se přesune jedna z pojezdových drah a vybuduje nová odbavovací plocha. Práce za 834,9 milionu korun provedou stavební firmy Eurovia a Hochtief, které uspěly ve veřejném tendru. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Stavby jsou součástí plánovaného rozšíření druhého terminálu a vybudování nové paralelní dráhy.

Letiště si od obou projektů slibuje efektivnější odbavení letadel a zvýšení bezpečnosti při odbavení širokotrupých letounů v jižní části letiště.

Přesunutá pojezdová dráha s označením TWY R (Romeo) by měla do zprovoznění nové paralelní dráhy fungovat jako pojezdová dráha na vzletovou a přistávací trať. Poté by se měla stát součástí nového systému pojezdových drah v jižní oblasti letiště.

Další částí zakázky je vybudování nové odbavovací plochy JIH a připojení stávajících ploch k nově budované infrastruktuře. Rozšíří se tak odbavovací plocha v areálu starého ruzyňského letiště, které v současnosti slouží primárně pro odbavení privátních letů. Přestavba by měla zajistit více možností pro odbavování velkých letadel.Práce na stavbě by měly podle původních informací začít letos v létě a trvat by měly zhruba dva roky. Dosažená cena je o přibližně 80 milionů vyšší, než byla předpokládaná hodnota v tendru.

Zakázka je součástí dílčích projektů, které by měly postupně navýšit kapacitu letiště. Mezi největší z nich patří rozšíření druhého terminálu do roku 2028, které by mělo stát přes 16 miliard korun. V roce 2025 by pak měla začít stavba nové paralelní dráhy. Letiště v plánech pokračuje i přes současnou koronavirovou krizi, která výrazně omezila letecký provoz. V dubnu letiště odbavilo 5031 cestujících, což je meziročně o 99,6 procenta méně. V květnu už provoz mírně ožívá. Před krizí bylo letiště na hraně své kapacity, loni odbavilo rekordních 17,8 milionu pasažérů.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka