Letiště v Brně loni odbavilo 543.633 lidí, o 43.000 více

09.01.2020

Brno (ČTK) - Brněnské letiště loni odbavilo 543.633 pasažérů, což je meziročně o 43.000 více. Jde o druhý nejvyšší počet cestujících v historii. Více jich bylo jen v roce 2011, a to téměř 558.000. Podle mediálního zástupce Letiště Brno Jakuba Splavce je důvodem rostoucí ekonomická síla Čechů, dobrá bezpečnostní situace ve vyhledávaných destinacích pro dovolené a také nové pravidelné linky.Počet cestujících rostl loni třetím rokem, jejich zájem byl od roku 2010 na minimu v roce 2016. Zcela dominantní je v Brně charterová doprava, kterou využívají Češi k cestám na dovolenou v letních měsících. Loni ji využilo 376.000 cestujících. Loňský červenec byl historicky nejvytíženějším měsícem, letiště odbavilo 117.255 lidí. Nejvíce se létá do Řecka, Turecka, Bulharska a Egypta.

Problémy má brněnské letiště s pravidelnými linkami. Přes několikaletou snahu především Jihomoravského kraje jako vlastníka letiště se nedaří vyjednat s dopravci nové pravidelné linky. Dlouhodobě stabilní je jen linka do Londýna, kterou provozuje Ryanair. Letos v dubnu se začalo létat také dvakrát týdně do Berlína a třikrát týdně se létá do Bergama v Itálii. Vše provozuje také Ryanair. V únoru skončila linka do Mnichova kvůli krachu britského dopravce bmi regional."Na pravidelných linkách jsme loni odbavili 167.500 lidí, což byl nárůst téměř o pětinu," řekl člen představenstva Letiště Brno Zdeněk Šoustal.

Brněnské letiště je mezi regionálními letišti v Česku jednoznačně nejvytíženější a není ztrátové i díky postupnému rozvoji logistického areálu. Rozvíjí ho nájemce letiště firma Accolade. Druhé nejvytíženější české regionální letiště v Ostravě předloni odbavilo 378.000 lidí. Pardubické letiště již zveřejnilo výsledky za loňský rok a počet pasažérů klesl o třetinu na 102.000.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka