Základní údaje o vrtulnících Viper a Venom společnosti Bell

13.11.2019

Praha (ČTK) - Základní údaje o vrtulnících Viper a Venom společnosti Bell (ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků z USA v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH):

AH-1Z Viper

-----------

- Dvoumotorový bojový vrtulník americké společnosti Bell Helicopter je nástupcem stroje AH-1W SuperCobra. První let stroje se uskutečnil v prosinci 2000, do výzbroje americké námořní pěchoty byl zařazen v roce 2010.

- Je určený pro dvoučlennou posádku.

- Základní výzbroj tvoří tříhlavňový rotační kanón M197 ráže 20 mm. Výzbroj lze doplnit o dvojici raket vzduch-vzduch na konce křídel a bloky neřízených raket vzduch-zem, řízených raket vzduch-zem nebo zápalné pumy.- Stroj má účinný zaměřovací systém propojený s kanony a protitankovými laserem naváděnými raketami, který dokáže najít cíl vzdálený až 23 kilometrů.

- Stroj o délce trupu 17,8 metru má maximální vzletovou hmotnost 8390 kg. Cestovní rychlost je 257 km/h, maximální rychlost 370 km/h. Dolet s externími palivovými nádržemi je 685 km, akční rádius 242 km a praktický dostup více než 6000 metrů.

- Zhruba 85 procent součástek sdílí s víceúčelovým vrtulníkem UH-1Y Venom.

- Kromě americké námořní pěchoty ho má ve výzbroji armádní letectvo Pákistánu a tyto stroje zakoupil také Bahrajn.

UH-1Y Venom

-----------

- Americký dvoumotorový víceúčelový vrtulník určený pro námořní pěchotu je nejnovějším nástupcem legendárního vrtulníku UH-1 Iroquois (Huey), který se proslavil ve vietnamské válce. Vrtulníky převážely americké jednotky nad vietnamskou džunglí k rychlým přepadům, transportovaly zraněné do zázemí a poskytovaly palebné krytí pozemních akcí. Jsou známy z mnoha zpravodajských záběrů i hraných filmů a protože se v bojových situacích výborně osvědčily, sloužily v armádě nebývale dlouho.

- Současný Bell UH-1Y Venom, jeden z výrobků společnosti Bell Helicopters patřící do koncernu Textron, poprvé vzlétl v roce 2001 a americká námořní pěchota ho do výzbroje zařadila v roce 2008, nyní jich má kolem stovky. Nahradil stroj Bell UH-1N Twin Huey. UH-1Y je známý také pod přezdívkou Yankee, podle označení písmene Y v hláskovací tabulce NATO. Říká se mu také "Super Huey".

- UH-1Y Venom se využívá pro transport vojáků, slouží pro dodávky zbraní a dalších záležitostí pro pozemní jednotky.- Dvojice motorů pohání čtyřlistý hlavní rotor i menší ocasní rotor. Venom dosahuje maximální rychlosti 314 km/h a cestovní rychlost 272 km/h. Délka stroje je téměř 18 metrů, vysoký je asi pět metrů. Má dostup více než 6100 metrů a maximální vzletovou hmotnost asi 8400 kilogramů. Na bocích může být vybaven kulomety nebo raketami. Jeho kapacita je čtyři plus osm (dva piloti, velitel a osm členů posádky).

Bell Helicopters

----------------

- Americký výrobce vrtulníků Bell Helicopter vyrábí vojenské helikoptéry a konvertoplány i komerční vrtulníky. Je divizí koncernu Textron, který se zabývá především výrobou letadel a produktů pro obranný průmysl.

- Firma byla založena v roce 1935 a sídlí ve Fort Worth v Texasu. Zákazníky má ve více než 120 zemích a poskytuje služby ve více než stovce autorizovaných středisek ve 34 státech.

- V roce 2010 Bell Helicopter koupil českou společnost Aviation Service, která se zaměřuje na opravy letadel a dodávky avionických systémů pro vojenské a civilní letectví.

- V roce 2016 společnost otevřela v sousedství pražského Letiště Václava Havla novou lakovnu a centrum dodávek pro Evropu. Vrtulníky Bell používá i česká policie.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka