Na letišti Podhořany vzlétne původní stroj z druhé světové války

06.11.2019

Podhořany (Chrudimsko)  (ČTK) - Na letišti Podhořany na Chrudimsku se v neděli 10. listopadu uskuteční první let letadla Miles M14A Magister Mk.II. na území České republiky. Stroj vyrobený v Anglii roku 1938 sloužil za druhé světové války jako cvičný letoun pilotům RAF. Letadlo je součástí sbírky historických letadel RAF Station Czechoslovakia, která má v Podhořanech základnu.Letoun výrobního čísla 873 byl mimo jiné přidělen k výcvikovému středisku učitelů létání Flying Instructors School ve skotském Montrose, kde na něm roku 1942 létali českoslovenští piloti. "Jedná se o jeden z posledních kusů tohoto typu na světě a jediný dochovaný v původním stavu a přitom stále letuschopný. Letoun byl získán z Argentiny kam byl delimitován z Královského letectva Velké Británie roku 1946," uvedl dnes v tiskové zprávě Richard Santus z podhořanského letiště.

Ve sbírce má RAF Station Czechoslovakia i další historické letouny. Všechny spojuje skutečnost, že za jejich řízení usedali za druhé světové války občané Československa. Kromě stroje Miles M-14A Magister Mk.I výrobního čísla 873 také letouny De Havilland DH-82 Tiger Moth Mk.II výrobního čísla 82536 z roku 1939 a výrobního čísla 83105 z roku 1940.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka