Rusko jedná s Tureckem o stíhačkách Su-35, k dohodě ale nedospělo

27.09.2019

Moskva (ČTK) - Rusko a Turecko vedou jednání o případném prodeji ruských stíhaček Su-35, na hovory o konkrétní dohodě je ale příliš brzy. Agentuře RIA Novosti to řekl vysoce postavený ruský představitel. Moskva své moderní letouny nabídla Ankaře jako náhradu za americké stroje F-35, jejichž dodávku zrušil Washington v reakci na turecké rozhodnutí pořídit si ruské systémy protivzdušné obrany S-400."Součinnost v tomto směru (nákupu stíhaček Su-35) se rozvíjí postupně. Teď je ještě brzy hovořit o nějakých kontraktech a říkat, že jsme dosáhli něčeho konkrétního. Otázka se posuzuje, vedou se konzultace na úrovni odborníků, expertů a tak dále," řekl ředitel ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev.

K zájmu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o nejmodernější ruskou stíhačku Su-57 při srpnové návštěvě moskevského aerosalonu Šugajev poznamenal, že nejprve se může jednat o Su-35. Dvoumotorové Su-57 by mohly následovat až v další fázi. Letouny Su-35 už podle něj Rusové předvedli v Istanbulu tureckým vojákům, a to i při letových ukázkách.Su-35 je už několikátou modernizací stíhaček Su-27, vyvinutých ještě v sovětské éře jako odpověď na americkou stíhačku F-15. Modernější Su-57, dosud ani nezavedenou do výzbroje ruského letectva, vyvinuli Rusové jako obdobu americké "neviditelné" stíhačky F-22. Tu ale Washington nedodává ani svým spojencům, na rozdíl od novějšího a lehčího stroje F-35, o který se zajímá například Polsko.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka