Tři největší čínské aerolinky koupí každá 35 čínských tryskáčů

02.09.2019

Peking  (ČTK) - Tři největší čínské státní aerolinky dnes oznámily, že koupí po 35 čínských tryskových letounů pro regionální osobní přepravu ARJ21-700. Letecké společnosti Air China, China Southern Airlines a China Eastern Airlines nezávisle na sobě uvedly, že každá z nich zaplatí 1,33 miliardy dolarů (33,2 miliardy Kč). Údaj vychází z katalogových cen. Konečná cena ale zpravidla bývá výrazně nižší, protože výrobci poskytují u větších zakázek slevy. Státní výrobce letadel Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) má stroje dodat v rozmezí let 2020 až 2024, napsala agentura Reuters.Peking hledá cesty, jak svůj první vlastní tryskový letoun propagovat. Stroj existuje ve dvou modelech, které mají dolet 2200 a 3700 kilometrů. Pojme až 90 cestujících. Zatím ho ale mnoho aerolinek mimo Čínu neobjednalo a jeho výrobu doprovází komplikace, napsala Reuters.

Téměř identická oznámení hlavních čínských aerolinek mohou podle agentury Reuters znamenat, že vývoj letadla se urychlil. Trojice čínských aerolinek uvedla, že nákupem letadel hodlá posílit kapacitu na regionálních trzích.

China Eastern Airlines tento měsíc přejmenovala jednu ze svých značek Eastern Jets na Air 123. Nově vzniklá značka nyní zahrnuje vedle nákladní také osobní dopravu a podle čínských médií má být její letka složená z místních tryskových letadel C919 a ARJ21.Stroj C919 je prvním velkým dopravním letounem, který byl vyvinut v Číně v souladu s mezinárodními standardy, konkurovat by měl dopravním letadlům od firem Airbus a Boeing. Letoun zatím nemá osvědčení letové způsobilosti.

Dvoumotorové stroje ARJ21-700 mají dosud v letovém parku pouze malé aerolinky Chengdu Airlines a Genghis Khan Airlines.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka