Na Dnech NATO v Mošnově bude transportní letoun C-5 Super Galaxy

23.08.2019

Mošnov (Novojičínsko) (ČTK) - Návštěvníci Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR letos na letišti v Mošnově na Novojičínsku poprvé uvidí transportní letoun C-5 Super Galaxy. Stroj bude součástí exkluzivní přehlídky velkých letadel, kterou předvedou Spojené státy americké. ČTK to dnes za pořadatele sdělila v tiskové zprávě Andrea Čeřovská.

Návštěvníci uvidí tři americké giganty. Strategický bombardér B-52 a tankovací letoun KC-135 už patří mezi tradiční účastníky, letoun C-5 se na akci vrátí po deseti letech, premiérově v modernizované verzi Super Galaxy.Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík uvedl, že kromě atraktivního letového programu v čele se třemi akrobatickými skupinami tak letos budou pro návštěvníky připraveny i jedinečné stroje na statických ukázkách. "Před deseti lety americký letoun C-5 Galaxy zahájil éru velkých letounů na Dnech NATO, když pomyslně otevřel cestu bombardéru B-52. Ten se zde poprvé ukázal rok poté a díky pravidelné účasti se stal jakousi ikonou naší akce," uvedl Pavlačík.C-5M Super Galaxy je nejmodernější verzí největšího amerického letounu určeného pro těžkou mezikontinentální leteckou přepravu. Má rozpětí křídel téměř 70 metrů a je schopen pojmout až 130 tun nákladu, šest bojových vrtulníků AH-64 Apache nebo 345 vojáků. Dopravit je může na vzdálenost přes 9000 kilometrů.Dny NATO, které jsou největší bezpečnostní přehlídkou Evropě, se nedaleko Ostravy uskuteční 21. a 22. září. Účast na nich zatím potvrdily vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky z 15 zemí. Vrcholem dynamických ukázek letos bude vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks. Vstup na akci je zdarma, loni ji navštívilo zhruba 220.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka