Čeští piloti bitevníků L-159 cvičili v Litvě s letovody

13.08.2019

Praha (ČTK) - Čeští piloti bitevníků L-159 ALCA se účastníli v Litvě cvičení Baltic Eye. Jeho cílem je zdokonalit spolupráci aliančních pilotů a litevských leteckých návodčích, takzvaných letovodů. Do Litvy česká armáda vyslala čtyři taktické letouny L-159 a zhruba třicetičlennou jednotku z 21. základny taktického letectva. ČTK to sdělil jeden z příslušníků 212. taktické letky.Alianční cvičení se v litevském vzdušném prostoru podle ministerstva obrany konalo od 3. do 11. srpna. "Záměrem je výcvik litevských letových návodčí, letovodů, kteří se zdokonalují ve schopnostech navést letoun stíhač na vzdušný cíl," uvedl jeden z členů letky, která s Litevci spolupracuje.

Litevská armáda má k dispozici pouze omezené letectvo, které tvoří několik cvičných a transportních letadel a vrtulníků. Letečtí návodčí tak nemají kvůli nedostatku techniky mnoho příležitostí ke cvičení a simulování možných situací. Cvičení má proto pomoct k jejich zdokonalení.Česká armáda, její piloti a letecký personál si od cvičení slibují získání zkušeností ze spolupráce při plánování mise i z jejího samotného průběhu. Piloti si také vyzkouší řízení letadla v jiných podmínkách. Podle jednoho z příslušníků letky se musí piloti v Litvě vypořádat s nestabilním letním počasím a s častějšími a rychlejšími projevy bouřek či bočního větru.

Kromě účasti na cvičení Baltic Eye se čeští letci vydají do Pobaltí v září, kdy budou se stíhacími letouny Gripen dohlížet na pobaltský vzdušný prostor.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka