Aerolinky SAS kvůli stávce pilotů zdvojnásobily čtvrtletní ztrátu

28.05.2019

Stockholm (ČTK) - Skandinávské aerolinky SAS ve druhém fiskálním čtvrtletí zdvojnásobily ztrátu před zdaněním na 1,22 miliardy švédských korun (2,9 miliardy Kč) ze 488 milionů SEK před rokem. Hlavní příčinou tohoto nárůstu je stávka pilotů na přelomu dubna a května, která firmu podle odhadu celkově přišla na 650 milionů SEK, z toho 430 milionů za druhý kvartál.Výsledky SAS byly podstatně horší, než předpovídali analytici v průzkumu agentury Reuters. Ti očekávali ztrátu 808 milionů švédských korun. Vedle stávky se do nich promítly i vyšší ceny paliv a oslabení kurzu švédské koruny, ale také snížení poptávky po domácích letech, zejména ve Švédsku, uvedly SAS.

Kvůli stávce pilotů za vyšší mzdy společnost v období od 26. dubna do 3. května zrušila na 4000 letů, a zasáhla tak plány 370.000 cestujících. Ve sledovaném čtvrtletí to bylo 2700 letů a 270.000 lidí. Čtvrtletí skončilo v dubnu.

Přepravce sice dříve signalizoval, že za celý fiskální rok bude před zdaněním v černých číslech, nyní však uvedl, že splnění tohoto cíle bude náročné.SAS se snaží čelit vysokým cenám pohonných hmot a konkurenci nízkonákladových společností, jako jsou Norwegian Air nebo Ryanair. Řadu let už snižují náklady a obnovují stárnoucí leteckou flotilu. Aerolinky jsou ve vlastnictví Švédska a Dánska, Norsko už celý svůj podíl prodalo.

Akcie aerolinek na zprávu zareagovaly propadem o více než pět procent, za letošní tak ztratily už přes 32 procent.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka