Česká aplikace bude sloužit jako letecký instruktor

08.02.2019

Praha (ČTK) - Česká společnost Central European Aerospace Corporation (CEAC) vyvinula virtuálního instruktora pro piloty, který má odstraňovat nedostatky při řízení letadel. Mobilní aplikace využívající umělou inteligenci má být dokončena do poloviny roku 2019 a poté bude následovat lokalizace produktu na cílovou platformu Android a IOS od Apple. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

O projekt pod názvem AFI-X, který má zajištěn financování z evropských fondů, projevili již zájem zahraniční investoři například z USA a Číny. Na globální trh by měla aplikace AFI-X vstoupit nejpozději v roce 2020."Na rozdíl od auta se letadlo pohybuje ve třídimenzionálním prostoru, kde jsou nároky na pilota mnohem vyšší a pilot tak musí hlídat řadu parametrů, které při jakékoliv nepozornosti mohou vést až k nehodě s fatálními následky. Jak ukazuje naše analýza, statistika nehod má vzrůstající tendenci. Náš umělý letecký instruktor řekne hlasem pilotovi nedostatky, kterých se dopustil a navrhne mu zároveň i způsob, jak tyto nedostatky odstranit," uvedl výkonný ředitel společnosti CEAC Martin Balda.Aplikace je flexibilní. Buď může být napojena na palubní systémy, nebo fungovat nezávise na nich. V tom případě pracuje s daty z jednoduchých externích čidel, a nebo dokonce v omezené míře pouze ze senzorů v chytrých telefonech či tabletech.


Kromě hlasové komunikace s pilotem bude rovněž mít pilot možnost sledovat obrazovku umělého letového instruktora, který bude zobrazovat nedostatky v pilotáži a doporučení, jak tyto chyby odstranit. Aplikace v mobilu nebo tabletu pilota po nastoupení do letadla pozdraví, sdělí mu například rychlost a směr větru, teplotu, prognózu počasí, v průběhu letu pak i další informace, doporučení a rovněž ho ocení za dobře provedený let.

Umělá inteligence bude schopna rozpoznat chování pilota a navrhnout takovou úroveň přesnosti řízení letadla podobně, jako když si zvolíte ve video hře stupeň obtížnosti.

 

Zdroj: ČTK

Foto: FlyingAcademy Media

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka