Před 20 lety vznikla letecká aliance Oneworld

01.02.2019

New York/Praha (ČTK) - Před 20 lety, 1. února 1999, vznikla spojením aerolinek American Airlines, British Airways, Canadian Airlines, hongkongských Cathay Pacific a australských Qantas letecká aliance Oneworld. Oneworld spolu s konkurenčními Star Alliance a SkyTeam v současnosti patří mezi tři největší letecké aliance na světě.Členové jednotlivých aliancí vzájemně spolupracují, a to například prostřednictvím dohod o sdílení letů. Ty jim umožňují prodávat letenky na spoje partnerských aerolinií z aliance. Získají tak napojení na trasy, které je pro ně obtížné otevřít nebo udržovat na vlastní náklady.

Největší rozmach zažila Oneworld v roce 2007, kdy se k ní jako plnohodnotní členové připojily společnosti Japan Airlines, Malév (ta alianci v roce 2012 opustila) a Royal Jordanian.Aliance Oneworld měla k listopadu 2017 13 členů, spojení poskytuje do více než tisícovky letišť ve 158 zemích. Ve svém letovém parku má 3447 letadel, které každoročně přepraví přes 527,9 milionu zákazníků. Pro srovnání u SkyTeam je to kolem 630 milionů a u Star Alliance kolem 720 milionů.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Oneworld

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka