Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard dolarů

31.01.2019

Chicago (ČTK) - Americký výrobce letadel Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Ve čtvrtém čtvrtletí pak zisk a příjmy společnosti překonaly očekávání analytiků. Firma rovněž v dnešním prohlášení zlepšila výhled zisku na letošní rok, hlavně díky růstu poptávky po letecké přepravě.

Čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o tři procenta na 3,42 miliardy USD. Očištěný zisk pak dosáhl 5,48 dolaru na akcii a překonal odhady analytiků v anketě Zack Investment Research, kteří čekali zisk 4,52 dolaru na akcii. Příjmy stouply o 14,4 procenta na 28,34 miliardy USD.


Za celý rok firma zvýšila příjmy o osm procent na 101,1 miliardy USD a poprvé ve své 102leté historii tržby překonaly hranici 100 miliard USD. Čistý zisk vzrostl o 24 procent na 10,5 miliardy USD.

Boeing ve čtvrtletí dodal zákazníkům 238 komerčních letadel, to je o 14 procent více než ve stejném období předloni. Za celý rok odbyt vzrostl o šest procent na 806 letadel. V letošním roce firma odhaduje, že zákazníkům dodá 895 až 905 letounů.Na letošní rok zvýšil Boeing odhad očištěného zisku na akcii na 19,9 až 20,1 dolaru z dřívějších 14,9 až 15,1 dolaru na akcii. Příjmy by měly činit 109,5 miliardy až 111,5 miliardy USD místo původně očekávaných 98 miliard až 100 miliard USD. Ke zvýšení prognózy přispěl zlepšený výhled komerční a vojenské divize i divize služeb.

Příznivé údaje poslaly akcie firmy vzhůru asi o pět procent. V letošním roce již akcie Boeing posílily zhruba o 13 procent. V loňském roce měl na výkon akcií negativní dopad obchodní spor mezi USA a Čínou, který by mohl ohrozit výkon Boeingu.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka