Před 30 lety se poprvé vznesl do vzduchu obří Antonov An-225

20.12.2018

Kyjev/Praha (ČTK) - V Sovětském svazu vyvinutý Antonov An-225 Mrija, který se do vzduchu poprvé vznesl 21. prosince 1988, zůstává i po třech dekádách největším letounem světa. Rozměry se mu blíží jen Boeing 747 nebo Airbus A380, na rozdíl od nich ale obří stroj vznikl jen v jediném exempláři, druhé letadlo se nikdy nepodařilo dokončit. Mrija totiž měla primárně nosit sovětský raketoplán Buran a po rozpadu SSSR a konci tohoto programu už na ni nebyly prostředky.Letadlo, jehož jméno ukrajinsky znamená sen, vzniklo na základě menšího, jinak ale také pořádně velkého Antonovu An-124 Ruslan. Mrija tak budí svými parametry zaslouženou pozornost všude, kde se objeví. Na délku má 84 metrů a rozpětí křídel činí 88,4 metru. Samotný letoun váží 250 tun a jeho maximální vzletová hmotnost, tedy včetně nákladu a paliva, činí dokonce 640 tun. Plně naložený uletí An-225 kolem 4500 kilometrů, prázdný více než třikrát tolik.

Po svém prvním zkušebním letu sloužil obří Antonov hlavně k převozům Buranu, s vesmírným korábem připevněným na zádech provedl celkem 14 letů. Při jednom z nich zavítala v červnu 1989 tato pozoruhodná dvojice i do Prahy, ovšem neplánovaně. Při návratu z pařížské letecké přehlídky se totiž stroji rozbil hydraulický systém a Mrija musela nouzově přistát. Posádka se přitom řádně zapotila, její mohutný podvozek totiž musela vysunout i za použití ručních čerpadel.Počátkem 90. let byl ovšem program letů původně sovětských raketoplánů kvůli finanční náročnosti ukončen a nad budoucností obřího Antonova tak zavládly otazníky. Jediný funkční exemplář skončil odstavený na letišti v Gostomelu, kde postupně chátral. Situace se změnila po roce 2000, kdy odstavený An-225 prošel rozsáhlou modernizací. Od té doby slouží jako komerční letoun, který ukrajinská společnost Antonov Airlines pronajímá k vzdušné přepravě nadměrných nákladů.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka