Slovensko podepsalo smlouvy o nákupu amerických stíhaček

03.12.2018

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Slovenské ministerstvo obrany dnes podepsalo smlouvy ohledně nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva obrany Danka Capáková. Vpodvečer úřad vlády podle medií v prohlášení uvedl, že premiér Peter Pellegrini považuje smlouvy zatím za neplatné. Důvodem má být skutečnost, že podle dřívějšího usnesení slovenské vlády je pro uzavření smluvních dokumentů s USA potřebný i souhlas slovenského ministerstva financí, který dosud udělen nebyl.Nákup bitevníků, který slovenská vláda schválila už v červenci, je největším modernizačním projektem slovenské armády v novodobé historii země.

Slovensko podle Capákové obdrží všechny objednané stroje do konce roku 2023. Premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Pellegrini v létě řekl, že za stíhačky, výcvik personálu, munici a dvouletou logistickou podporu Slovensko zaplatí celkem 1,589 miliardy eur (41,2 miliardy Kč). Ministerstvo obrany, v jehož čele stojí ministr Peter Gajdoš z koaliční Slovenské národní strany, detaily k podepsaným smlouvám neuvedlo.Zatím není známo, jakým způsobem Slovensko zajistí ochranu svého vzdušného prostoru do doby, než dostane nové stíhačky. Smlouva o technické podpoře pro dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby skončí v příštím roce. Ministerstvo obrany dříve navrhlo její prodloužení, což označilo za lepší řešení než dočasné zajištění ochrany nebe ve spolupráci s partnerskými státy NATO. Případné prodloužení závislosti Slovenska na Rusku v oblasti letecké techniky již kritizovaly největší opoziční strany.

 

Zdroj zpravodaj ČTK

Foto: 169Th Fighter wing

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka