Zájem o lety nad Českem byl v létě rekordní

23.11.2018

Praha  (ČTK) - Zájem leteckých dopravců o využívání českého vzdušného prostoru byl v letní sezoně rekordní. Letoví dispečeři zaznamenali od května do října celkem 534.083 přeletů, vzletů a přistání, což představuje meziroční nárůst o devět procent. ČTK o tom informovalo Řízení letového provozu (ŘLP). K nárůstu přispělo i přesměrování provozu z Německa.

Letový provoz v českém vzdušném prostoru v posledních letech trvale roste. Čísla letní letecké sezony v českém vzdušném prostoru odpovídají číslům za celý rok 2004. Během letošní letní sezony cestovalo v českém vzdušném prostoru přes 80 milionů lidí.

Letní provoz byl tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 97.654 pohybům, v denním průměru tedy 3150 letům. Podle ŘLP tak lze s ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu předpokládat, že celkový objem letového provozu v roce 2018 bude atakovat hranici 900.000 pohybů.Vedle růstu letecké dopravy přispělo k nárůstu provozu také přesměrování části provozu z jihovýchodního Německa pod správu českého ŘLP. Tuzemští dispečeři tím vyhověli žádosti Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu, která tak chtěla zajistit udržení akceptovatelné míry zpoždění ve střední a západní Evropě. Opatření zvýšilo průměrné zpoždění v Česku o 0,9 minuty na jeden let, podle ŘLP však všechny požadované kapacity byly zajištěny.

Nárůst provozu v letní sezoně 2018 byl typický i pro pražské letiště. Celkový počet vzletů a přistání činil 89.289, o pět procent více oproti stejnému období roku 2017. Historický nejvyšší provoz na letišti Praha byl zaznamenán v roce 2008, a to 179.011 startů a přistání.Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, následuje společnost Emirates a WizzAir.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka