Balon ke 100 letům ČSR by mohl vzlétnout z Hradu nebo z Letné

19.10.2018

České Budějovice (ČTK) - Jihočeská firma Lety balonem, která patří v ČR ke dvěma největším firmám věnujícím se balonovému létání, chystá zvláštní balon k výročí 100 let od založení Československa. Balon vyrábí brněnská firma Balony Kubíček. Balon bude stát asi 650.000 korun a vzlétnout by mohl 28. října buď z nádvoří Pražského hradu nebo z Letenské pláně. ČTK to řekl majitel a zakladatel firmy Pavel Božoň, který bude balon pilotovat.

Na balonu bude lev a nápis 100 let. Dolet bude 20 kilometrů, vnitřní objem bude 2600 metrů krychlových. Firma jedná se správou Pražského hradu, aby vzlétl z nádvoří Hradu. "Byl by obrovský úspěch dostat do balonu prezidenta nebo aspoň pana Mynáře, někoho z blízkých lidí okolo pana prezidenta. Hodně nám pomáhá Marek Vašut, protože je to můj dobrý kamarád a je čestný předseda Balon klubu České republiky," řekl Božoň.
Tvar bude mít balon obvyklý. Kdyby měl podobu létajícího lva v barvách trikolory, stál by dvojnásobek. Takový balon by byl i těžší, speciály navíc nejsou podle Božoně letově stavěné pro tři či čtyři lidi, létali by v něm jen dva. Do balonu k výročí ČSR se vejdou tři lidé a pilot.

"Je to balon ke dni státnosti, tak ho musí vyrábět česká firma. Chceme, aby byl originální. V balonářské komunitě mám podporu. Budeme s ním moci jezdit na mezinárodní soutěže, fiesty a propagovat Českou republiku. Je to prostředek, abychom zpopularizovali balonové létání," řekl Božoň.Firma Balony Kubíček, která balon vyrábí, je i jedním ze sponzorů. Na výrobu spotřebuje asi 850 metrů materiálu. Na balonu se podílí asi 12 zaměstnanců společnosti, která má 50 pracovníků. Šije ho jedna švadlena. ČTK to dnes řekl obchodník firmy Miroslav Borkovec.

"Je to specifické významem a tím, že je tam znak republiky, zlatý lev, tak je tam spousta speciální textilie, která má metalický zlatý povrch. Je to speciální balonová textilie postavená na polyesteru," řekl Borkovec.

Balon bude létat v jižních Čechách, majitelé ho budou půjčovat i do svých poboček po ČR. Firemní balony pravidelně létají na 25 místech, hlavní jsou Praha a Brno.
Společnost Lety balonem funguje deset let. Nejvíc letenek prodává firma s 21 registrovanými balony v okolí Prahy. Lety balonem patří v ČR ke dvěma největším firmám věnujícím se balonovému létání. Přibývá jí zákazníků z Jižní Koreje a za poslední rok se jí zvýšily tržby. Obrat má kolem deseti milionů korun a skončila v zisku.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka