Francouz Faury vystřídá v čele Airbusu Němce Enderse

12.10.2018

Paříž (ČTK) - Novým šéfem společnosti Airbus se stane Francouz Guillaume Faury (50). Dosavadní ředitel několika divizí výrobce letecké techniky v dubnu nahradí Němce Toma Enderse (59). Oznámilo to dnes vedení firmy, jejíž zisky v posledních letech stoupají především díky rozšíření výroby dopravních letadel.
Faury stojí od února právě v čele divize komerčních letounů, kde odpovídá za klíčové plánování. Předtím pět let vedl divizi výroby vrtulníků. Předseda správní rady Denis Ranque v dnešním prohlášení podle agentury AP ocenil jeho "globální rozhled, rozsáhlé pracovní zkušenosti, pevné osobní postoje a přímočarý styl vedení".
Enders řídí Airbus od května 2012 a loni v prosinci ohlásil záměr příští rok abdikovat. Faury jej nahradí na dubnové valné hromadě akcionářů.Vedení společnosti, kterou v poslední době opustili i někteří další přední manažeři, bylo pod rostoucím tlakem akcionářů, aby oznámilo jméno Endersova nástupce. Firma bude brzy vybírat i nového šéfa správní rady, neboť Francouzi Ranquemu skončí mandát v roce 2020. Německo-francouzsko-španělská společnost podle agentury Reuters uvedla, že bude nadále respektovat princip mezinárodního rozdělení klíčových pozic.
Airbus v letošním roce zlepšil hospodaření, ve druhém čtvrtletí meziročně zdvojnásobil provozní zisk na 1,148 miliardy eur (29,4 miliardy Kč). Společnost se sídlem ve francouzském Toulouse je vedle amerického Boeingu hlavním světovým výrobcem dopravních letadel; zaměstnává 129.000 lidí. Loni po celém světě prodala rekordních 718 letounů.

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka