Bulharsko vybírá nové bojové letouny mezi F-18, F-16 a Gripenem

11.10.2018

Sofia (ČTK) - Bulharsko, které je od roku 2004 členem NATO, se rozhodlo nahradit svoje zastaralé ruské bojové letouny MiG-29 novými západními stroji. Osm letadel, za něž je připraveno dát celkem 1,8 miliardy leva (23,7 miliardy Kč), si vybere mezi americkými F-16 a F-18 a švédskými gripeny, informovala bulharská média.
V pondělí ministerstvo obrany otevřelo konečné nabídky, které do Sofie přišly ve stanovené lhůtě. Přijatelné z nich byly podle náměstka ministra obrany Atanase Zaprjanova čtyři. Tři se týkají nových F-16, F-18 a gripenů. Vedle toho Itálie navrhla starší stíhačky Eurofighter Typhoon. Premiér Bojko Borisov a ministr obrany Krasimir Karakačanov se dnes rozhodli pro nákup nových strojů.Mezi nabídkami byly i starší stíhačky F-16 od Portugalska a Izraele a buď staré, nebo nové letouny Rafale od Francie, sdělil podle agentury BGNES rovněž Zaprjanov.
O nákupu "nového typu bojových letounů" rozhodl letos 8. června bulharský parlament. Jedná se přitom o získání celkem 16 strojů ve dvou etapách. V první etapě by mělo být nakoupeno nejméně osm letounů ve "finančním rámci" 1,8 miliardy leva.Rozhodnout o konkrétním nákupu má vláda, avšak příslušnou mezistátní dohodu musí ratifikovat zákonodárný sbor - Národní shromáždění.
Bulharsko, které patří k nejchudším zemím Evropské unie, má stále ještě z dob bývalého východního, sovětského vojenského bloku řadu výzbroje ruské provenience. Podobně jako další členské státy NATO čelí tlaku zejména ze strany Spojených států na zvýšení výdajů na obranu ve společně dohodnuté výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). V případě Sofie je to nyní 1,5 procenta HDP.


Bulharská vláda chce na přezbrojení a nové vybavení armády vyčlenit tři až čtyři miliardy leva (přibližně 40 až 52 miliard Kč).

 

Zdroj:ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka