Firma Skyleader převzala výrobce akrobatických letadel v Německu

09.10.2018

Jihlava (ČTK) - Skupina Skyleader dokončila v září akvizici německé firmy Xtreme Air vyrábějící akrobatické letouny. Skupina, která sídlí v Jihlavě, byla doposud zaměřena na výrobu lehkých sportovních letadel značky Skyleader. Zaměstnává 67 lidí. Loni do jihlavské společnosti vstoupili čínští investoři a prostřednictvím skupiny Zall v ní drží 70 procent akcií. Skupina i díky tomu mohla rozšířit působnost. Vyplývá to z tiskové zprávy, již společnost poskytla ČTK.
"O vstupu do sektoru všeobecného letectví jsme uvažovali už několik let," uvedl člen představenstva Skyleader, a.s., Igor Stratil. Dodal, že možnost akvizice se naskytla při loňských jednáních o spolupráci s firmou Xtreme Air. Její akrobatická letadla jsou podle Stratila nyní jediná, která vlastní většinu certifikací, včetně certifikace EASA (Evropská agentura pro bezpečnost letectví), americké FAA (Federální letecká správa) a certifikace čínské. Podotkl, že absence certifikací často v různých částech světa znemožňuje letadlům létat.

Xtreme Air sídlí na letišti Cochstedt u Magdeburgu. Vznikla v prosinci 2005 a zaměstnává 35 lidí. "Výroba zatím zůstává v Německu," řekl ČTK Radek Filip, ředitel Zall Jihlavan Airplanes. V portfoliu má německá firma dva letouny - jednomístný XA-41 a dvoumístný XA-42. Zahájen už byl vývoj modelu XA-22, což je dvoumístný výcvikový akrobatický letoun, který má sloužit pro výcvik základní akrobacie a soutěžní létání v nižších kategoriích. Souběžně skupina vyvíjí další generaci letounu XA-41 určeného pro individuální akrobacii nejvyšší třídy.Jihlavský závod dřív produkoval 25 až 30 letadel ročně, po vstupu čínského investora se podle Filipa roční produkce navyšuje na 48 letounů a více. S výhledem na nejbližší tři roky má společnost z Číny objednávku asi na 120 letadel. Čínská vláda začala postupně uvolňovat pravidla pro využívání vzdušného prostoru pro všeobecné letectví v roce 2010. Skupina Skyleader se na čínský trh zaměřila v roce 2014. Uvedla, že její lehké sportovní letouny tam získaly certifikaci jako jedny z prvních.
Společnost má také připravený projekt na vybudování zázemí u letiště v Jihlavě - Henčově. "Z naší strany se čeká na to, jak to dopadne s výstavbu zpevněné dráhy," řekl Filip. Vybudovat zpevněnou přistávací a vzletovou plochu namísto nynější travnaté dráhy tam plánuje město spolu s krajem. Termín stavby ale zatím radnice odkládala, i kvůli tomu, že jí chyběly potřebné pozemky.

Zdroj : ČTK

Photo: Skyleader

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka