Studenti z VUT uspěli v Německu díky mechanismu skládání křídel

05.10.2018

Brno (ČTK) - Mladí brněnští konstruktéři navrhli ojedinělý mechanismus skládání křídel dopravních letounů. Návrh přinesl týmu z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického vítězství v mezinárodní soutěži New Flying Competition. V Hamburku ji na konci září spolupořádaly společnosti Airbus a Lufthansa. ČTK to dnes oznámila Radka Šťávová z fakulty.
Úkolem týmů z celého světa bylo v akademickém roce navrhnout a zkonstruovat model dopravního letounu, který bude schopen automaticky zredukovat rozpětí křídel tak, aby po přistání na letišti zabíral co nejméně místa. Brňané přišli s modelem, který má ve vzduchu rozpětí křídel pět metrů, při stání na letištní ploše jen necelý metr."Zadání bylo náročné v tom, že se nabízelo několik možností řešení. První týdny práce jsme strávili kreslením náčrtů, výpočty a ověřováním našich teoretických předpokladů. Nakonec jsme se rozhodli vyvinout unikátní mechanismus, který umožní složit křídla letounu po přistání podél trupu," uvedl student Filip Stanislav."Námi vyvinutý způsob redukce rozpětí současně nezvětšuje ostatní rozměry letounu, tedy délku a výšku. Komplikovanost našeho mechanismu spočívá zejména v tom, že je nutné přesně dodržet polohy všech pohyblivých součástí a také dosáhnout jejich dostatečné tuhosti. V případě jakýchkoli nepřesností totiž přestává fungovat navržená kinematika pohybu a narůstají síly ve všech komponentech mechanismu," popsal konstruktér trupu Jan Rohánek.
Na soutěži v Hamburku svoje letouny představily také týmy z Německa, Mexika, Číny a Ázerbájdžánu. Brněnský letoun je zhotovený z kompozitních materiálů, překližky, balsy i letecké slitiny hliníku. O pohon se starají dva elektromotory. Délku vzletu i přistání redukuje štěrbinová klapka. O složení křídel letounu se stará unikátní klikový mechanismus.

Zdroj : ČTK

Photos : New Flying Competition

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka