Ryanair snížil prognózu zisku, oslabují akcie celého sektoru

04.10.2018

Dublin, (ČTK) - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair snížila prognózu letošního zisku o 12 procent na 1,1 až 1,2 miliardy eur (asi 28,3 až 30,9 miliardy Kč). Důvodem jsou stávky zaměstnanců i ceny ropy. Její akcie v reakci propadly oproti pátečnímu závěru o téměř osm procent a stáhly sebou akcie celého sektoru. Oborový index Stoxx Europe 600 dopoledne ztrácel 0,9 procenta, napsal list Financial Times.
Šéf aerolinek Ryanair, které jsou z hlediska počtu přepravovaných cestujících evropskou jedničkou, Michael O’Leary uvedl, že stávky pilotů a palubních posádek v pěti evropských zemích letos v létě měly negativní dopad na počet cestujících, na výnosy i na ceny letenek. Ceny jízdného se ve druhém čtvrtletí namísto jednoprocentního poklesu snížily o tři procenta a za druhé pololetí zřejmě vykážou dvouprocentní snížení. Přitom náklady na palivo se oproti dřívější prognóze zvýší o 30 milionů na 460 milionů eur.



S cílem vyrovnat růst cen pohonných hmot a nákladů spojených se stávkami společnost snížila svou zimní kapacitu o jedno procento. Stahuje letadla z jedné nizozemské a dvou německých základen, což vyústí v další rušení letů.
Zatímco akcie irské firmy Ryanair po počátečním propadu o deset procent dopoledne ztrácely přes osm procent, akcie EasyJet odepisovaly pět, IAG a Air France-KLM tři, Wizz Air téměř čtyři a Lufthansa 2,5 procenta.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka