Rekordních 5000 letových hodin nalétal armádní vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718, který létá u letecké záchranné služby v Líních u Plzně.

26.09.2018

Líně (Plzeňsko)  (ČTK) - Rekordních 5000 letových hodin nalétal armádní vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718, který létá u letecké záchranné služby v Líních u Plzně. Polský výrobce leteckým záchranářům potvrdil, že je to největší počet nalétaných hodin u tohoto typu Sokola na světě. Jednadvacet let starý stroj už prošel třemi kompletními revizemi po 1500 hodinách a jednou neplánovanou opravou po pozemní nehodě v roce 2002. Patří ale k bezproblémovým strojům, řekl dnes ČTK technik Karel Sedláček. Stroj má aktuálně nalétáno 5009 hodin.Armáda má deset Sokolů. Šest je upraveno pro potřeby letecké záchranné služby - pro Plzeňský a Karlovarský kraj vzlétají z Líní, pro Jihočeský od loňska z Bechyně. V ostatních krajích provozují leteckou záchranku jiné subjekty. Celkem vrtulníky Sokol nalétaly v armádě 40.000 letových hodin, z toho přes 9500 hodin bylo přímo k pacientům. Transportovaly jich za 20 let 11.599. Ostatní nalétané hodiny představují výcvik či zásahy ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem.Podle Sedláčka se k pětitisícovému rekordu blíží i další z vrtulníků, který slouží pro záchrannou službu. Číslo 0717 má nalétáno asi 4930 hodin a momentálně je také v Líních. Třetí největší nálet má podle informací výrobce Sokol, který ve Španělsku slouží k hašení požárů.

Z Líní létají záchranáři se Sokoly už 20 let. "A za 20 let nebyl jediný den, kdy by vrtulník nebyl ve službě," řekl ČTK bývalý velitel záchranářů v Líních a jeden ze zakladatelů armádní letecké záchranné služby v ČR Michal Mareček. Od 1. května 1998 do konce letošního května vrtulníky startující z Líní nalétaly 8767 hodin, z toho 2008 hodin v noci. Měly 10.588 vzletů a přepravily 10.728 pacientů, řekl Mareček. Od loňska vzlétají armádní záchranáři také z jihočeské Bechyně. Dosud tam nalétali 741 hodin, z toho 79 v noci. Uskutečnili 846 vzletů a přepravili 871 pacientů. Ročně tak každé ze středisek přepraví kolem 600 pacientů.

 "Od zahoukání sirény, od převzetí výzvy, musí být vrtulník za tři minuty pryč. I když předepsané jsou čtyři minuty, my držíme tři, v noci je to o něco delší," popsal činnost Mareček. Vrtulníky Sokol létají v průměru rychlostí 240 kilometrů za hodinu, takže na většině míst kraje jsou do 20 minut.


"Je to velmi obratný vrtulník, spolehlivý, je to jiný typ létání než s velkým strojem. Je to živé, létám s ním moc rád," řekl pilot Jiří Jogl, který má na Sokolu nalétáno 200 až 300 hodin. Výhodou stroje je podle něj i jeho kapacita. Posádku tvoří dva piloti a technik, lékař a sestra, kromě nich dokáže Sokol přepravit dva ležící pacienty a případně ještě jednoho sedícího pacienta. Tolik lidí například vrtulníky soukromých provozovatelů záchranné služby nepoberou.

Celkem 11 polských vrtulníků Sokol česká armáda získala v 90. letech výměnou za deset stíhacích letounů Mig-29.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka