Moskevské letiště Šeremeťjevo má před MS ve fotbale nový terminál

02.05.2018

Moskevské letiště Šeremeťjevo uvedlo sedm týdnů před zahájením mistrovství světa ve fotbale v Rusku do provozu nový terminál pro vnitrostátní lety. Je projektován na 20 milionů pasažérů ročně a v přepočtu stál téměř šest miliard korun. První lety odbavila nová hala B, uvedla agentura DPA.

Na bezmála stejnou částku se vyšplhala výstavba dvou tunelů pod leteckou dráhou, které mají mezi terminály přepravovat cestující a zavazadla. Tunely, jimiž budou projíždět vlaky každé čtyři minuty, se hloubily za leteckého provozu. Šeremeťjevo, které je největším ruským letištěm, loni podle vlastních údajů odbavilo 40,1 milionu pasažérů, což ho v Evropě řadí na jedenácté místo. Díky novému terminálu se má počet cestujících zvýšit na 55 milionů ročně.

Moskevská nádraží se spolu se třemi tamními letišti stanou během fotbalového šampionátu od 15. června do 15. července hlavním přestupním uzlem statisíců fanoušků na cestách k deseti dalším místům konání jednotlivých zápasů.

Třetí startovací a přistávací dráha se na Šeremeťjevu stále staví a před zahájením šampionátu se ji podle DPA dokončit nepodaří. Jak napsal list Vedomosti, dokončit se nepodařilo ani několik dalších stavebních projektů, včetně nových linek moskevského metra, nové dráhy letiště Domodědovo nebo dostavby placené dálnice z hlavního města do Petrohradu. Na dopravu během mistrovství by to ale podle ruského listu nemělo mít velký vliv.

O rozšíření dopravní infrastruktury v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím rozhodla ruská vláda před pěti lety. Z celkové uvolněné sumy 325 miliard rublů (109 miliard Kč) byl největší podíl - zhruba 170 miliard rublů - určen pro modernizaci letecké dopravy. Kromě nového terminálu v Šeremeťjevu mají nové odbavovací haly i letiště v Petrohradě, Samaře, Saransku, Volgogradě nebo Nižním Novgorodu. Úplně nové letiště bylo otevřeno už loni v prosinci v Rostově na Donu.

Celkem ruská vláda na přípravu objektů k letošnímu mistrovství světa uvolnila 683 miliard rublů. Zhruba třetina byla vynaložena na stavbu či rekonstrukci sportovišť.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka